FØRSTE GANG OPPE. Lege-saken var opp til første gangs behandling torsdag. Anna Antonsen (Krf), Berit Vestvann Johnsen (formannssekretær), Ole Tobias Orvin (SV) og Kjell Eilertsen i helse- og omsorgsutvalget.
FØRSTE GANG OPPE. Lege-saken var opp til første gangs behandling torsdag. Anna Antonsen (Krf), Berit Vestvann Johnsen (formannssekretær), Ole Tobias Orvin (SV) og Kjell Eilertsen i helse- og omsorgsutvalget.

Ville vite mer om lege-forhandlingene

Kun Anna Antonsen stilte spørsmål rundt nedleggelsen av Havnegården.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Saken «reforhandlinger med fastlegene» var oppe i helse- og omsorgsutvalget til første gangs behandling torsdag.

Her ble det vedtatt tre mot en stemme å gå inn for rådmannens forslag. Saken skal endelig behandles i kommunestyret førstkommende torsdag.

Skårer lavt

Kommunalsjef Nils-Are Johnsplass oppsummerte i begynnelsen av møtet, hvorfor kommunen ville reforhandle avtalene med legene.

I tillegg til å spare penger, 1,4 millioner kroner så trakk han frem at kommunen har skåret lavt på antall timer legetilsyn på helseinstitusjonene, samt vil bedre vikar-ordningen.

Det er kommunen som forplikter å skaffe og lønne vikarer i forbindelse med fravær, noe som gir uforutsigbar drift på legekontorene ved ferier og høytider.

Selve prosessen

Anna Antonsen (Krf) stilte spørsmål rundt forhandlingsprosessen.

- Det er flere momenter som kunne vært bedre, og vi var kanskje litt for fast og firkantet i begynnelsen, sa Johnsplass.

Han fortalte at dokumentasjonen i begynnelsen var veldig bra.

Antonsen lurte også på den lange perioden det ikke var forhandlinger med lege Stig Rune Rørvik.

- Det var et forsøk på å komme videre, et taktisk grep, sa Johnsplass.

Spredte usikkerhet

Antonsen tok fram denne usikkerheten som dette lange opphøret skapte blant pasientene.

- Den usikkerheten skapte ikke vi, men Rørvik selv da han tok forhandlingene til avisa.

For øvrig fortalte Johnsplass at de har vært uenige underveis med legene, men at de har hatt en grei tone.

- Jeg håper vi har tillitt til hverandre, svarte Johnsplass.

Avkrefter ventelister

Antonsen spurte også om dette vil bety ventelister, noe Johnsplass avkreftet.

- Vi øker listemengden til de kommunale legene med 50 per lege for en stund, da får pasientene et reelt legevalg.

Fauskes leger har hatt bare 900 på sin liste, mens de mange andre plasser har 1500 navn.

Sparer

I vedtaket står det at kommunen inngår nye fastlegeavtaler med de private fastlegene slik som skissert i saken. Det vil si en reduksjon på 100.000 kroner i lokalt driftstilskudd per legehjemmel.

Avtalene reforhandles om fem år med siktemål om en ytterligere harmonisering mellom lokalt og sentralt avtaleverk.

Utløser goodwill

Fauske kommune utløser goodwill og elektronisk tilgang til pasientjournaler for begge legehjemlene ved Havnegården legekontor AS for til sammen 775.000 kroner og Steinar Kristiansen tilbys en kommunal fastlegestilling på ordinære vilkår.

Også eldrerådet gikk for rådmannens innstilling.

Powered by Labrador CMS