GODT I GANG. Saltdal er den kommunen i Salten som har kommet lengst når det gjelder utredningen av et såkalt null-alternativ. De andre alternativene som skal utredes er Stor-Salten og Indre Salten. Kjell Krüger (Krf), ordfører Rune Berg (Sp) og Anne-Britt Sletteng (Frp) er ikke enige om alt i denne saken, men de mener alle at en grundig utredning er viktig. Foto: Maria Trondsen
GODT I GANG. Saltdal er den kommunen i Salten som har kommet lengst når det gjelder utredningen av et såkalt null-alternativ. De andre alternativene som skal utredes er Stor-Salten og Indre Salten. Kjell Krüger (Krf), ordfører Rune Berg (Sp) og Anne-Britt Sletteng (Frp) er ikke enige om alt i denne saken, men de mener alle at en grundig utredning er viktig.

- Vil ikke utrede et lappeteppe

Politikerne i Saltdal steiler over Bodøs forslag til sammenslåing, og har kommet langt med å utrede et null-alternativ.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Saltdal kommune er i full gang med å utrede tre ulike kommunemodeller. Den ene, der Saltdal står alene, er modellen som til nå er gjort mest arbeid med.

- Kommet langt

- Vi har kommet langt på å utrede null-alternativet, uttaler ordfører Rune Berg.

De to andre modellene, som er et Indre Salten-alternativ og en Storsalten-modell, skal også utredes. Arbeidsgruppa som er oppnevnt til å utrede de tre alternativene, var i et møte tirsdag denne uka.

Urealistisk modell

De ser nå nærmere på en Indre Salten-modell og har inngått en avtale med Fauske, Sørfold, Saltdal og Hamarøy, for å lage et intensjonsgrunnlag. I tillegg har Saltdal kommunisert med Bodø i arbeidet med å utrede en Storsalten-modell.

Men forslaget de har fått derfra er urealistisk, mener politikerne.

Savner akse

- Det ligner et lappeteppe, mener Kjell Krüger (Krf) om alternativet som kalles «Vestfjord» eller Ytre Salten.

Både ordfører Rune Berg og gammelordfører Kjell Magne Johansen (Ap) er enig.

- Det er et Stor-Salten med hvite flekker, sier Johansen.

- Jeg savner aksen mellom Saltdal og Bodø der Sørfold og Fauske er med, sier Berg.

Grenser ikke

De peker på at kommunene i denne modellen ikke grenser til hverandre. Noe de mener må være et minstekriterium.

Kommunene som er med på utredningen av et Ytre Salten er Steigen, Beiarn, Gildeskål, Rødøy, Røst og Bodø. I tillegg kan Saltdal få hive seg med.

- Håpløst

Nå reagerer politikerne på at administrasjonen har gitt klarsignal til å utrede Bodøs Ytre Salten-forslag, uten at de har politikerne med seg på dette.

- Det er håpløst å bruke tid og ressurser på ei utredning som ikke er ønskelig, sier Johansen.

Ifølge Anne-Britt Sletteng (Frp) er det likevel svært viktig å utrede alle alternativene.

- Slik at alle vet hva de får, sier hun.

Ni kommuner

Men det Storsalten-alternativet politikerne i Saltdal ønsker å utrede, er et der alle ni kommunene er med på kartet. Det var også det de enstemmig vedtok i kommunestyremøtet i desember.

- Hvis ikke Bodø vil se på et alternativ med Storsalten, er det ikke lenger reelt for Saltdal å utrede et samarbeid med Bodø, mener Krüger.

Styrker og svakheter

Nå håper posisjonen å komme i kontakt med Bodø for å se om det er mulig å få til en mer realistisk storkommune-modell, der kommunene henger fysisk sammen. Men det er flere momenter som må på plass i forhold til å utfylle hverandre.

- Det er viktig at vi ser hva som er våre styrker og utfordringer som kommune, når vi skal samarbeide om dette, sier ordfører Berg.

- Et arbeidsdokument

Ifølge rådmann Elisabeth Larsen er «Ytre Salten» et foreløpig navn.

- Arbeidet med intensjonsgrunnlaget er et administrativt arbeidsdokument som kommunestyret fikk informasjon om 10. februar, opplyser hun.

Ytre Salten med det tidligere navnet «Vestfjord kommune» var er et foreløpig navn på arbeidsdokumentet.

- Dette er egentlig utredninga av intensjonsgrunnlaget «Stor-Salten», opplyser rådmannen.

Hun viser til siste bystyrevedtak i Bodø hvor dette står skrevet.

Administrasjonen skal ha oppe null-alternativet og Ytre Salten-alternativet førstkommende formannskapsmøte 1. mars og kommunestyremøtet, som er den 14. april.

Powered by Labrador CMS