VENTER PÅ AP. Marlen Rendall Berg i Senterpartiet avventer hva Arbeiderpartiet ser det mulig å være med på av samarbeid. Foto: Sylvia Bredal
VENTER PÅ AP. Marlen Rendall Berg i Senterpartiet avventer hva Arbeiderpartiet ser det mulig å være med på av samarbeid.

VALG 2019

Vil ikke diskutere veien videre uten Ap

Ordførerkandidat Marlen Rendall Berg i Senterpartiet avventer Arbeiderpartiets medlemsmøte før hun vil snakke om alternativer.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Veien til posisjon har vist seg å bli en liten kattepine, særlig for Senterpartiet, som sitter på nøkkelen for et samarbeid.

De har tidlig signalisert at det er svært vanskelig for dem å samarbeide med Fremskrittspartiet eller Felleslista, noe som i utgangspunktet ikke trenger å være et problem. Men da må man ha Arbeiderpartiet med i et samarbeid sammen med Høyre, noe som Senterpartiet selv har lansert som den mest attraktive løsningen.

Det er et problem som kommer til å bli vanskelig å få til en løsning på om ikke Arbeiderpartiet snur i forhold til tidligere signaler.

Vil unngå mindretall

For Marlen Rendall Berg i Senterparitet er det ingen enkel jobb å skulle finne de rette valgene for styre framover. Hun vil ha en bredest mulig koalosjon for å jobbe sammen i de svært utfordrende tidene som venter i Fauske kommune.

- Vi vil unngå et mindretall, det er i hvert fall sikkert. Om vi skulle inngå i et samarbeid med Arbeiderpartiet og SV vil det avhenge av et valgteknisk samarbeid med Rødt, men det vil gi oss et veldig lite forutsigbart alternativ, slår Rendall Berg fast.

Der man ikke har Rødt med på laget, vil man måtte være helt avhengig av andre partiers stemme for å få igjennom sine saker.

Finnes andre

Når det gjelder å ta stilling til hvem man eventuelt kunnet samarbeide med om det ikke skulle la seg gjøre å få¨med Arbeiderpartiet sammen med Høyre, vil ikke Rendall Berg forskuttere noe som helst.

- Jeg føler det blir helt feil å skulle gå inn på noen sånt før vi vet hva AP kan være med på. Vi kan ikke si hvem som eventuelt skal være med før vi vet om det alternativet vi helst ønsker er mulig å få til.

- Nå er det jo kommet klare indikasjoner på at Arbeiderparitet ikke vil være med sammen med Høyre, har dere ikke en plan B?

- Det får vi ta når vi vet va vi har å forholde oss til. Vi må først finne ut hvor vi står, sier Senterpartiets førstekandidat i Fauske.

Møte i dag

Arbeiderpartiet har gjennom valgkampen vært klar på at de ikke vil samarbeide med høyresiden, når velgerne har spurt. Derfor syns ordførerkandidat Hilde Dybwad at det er vanskelig å se for seg en løsning med Sp, Ap og Høyre i samarbeid.

- Jeg syns det er problematisk for oss å si ja til dette, om vi vil ha noen troverdighet hos våre velgere. Det handler ikke om at vi ikke vil prate med dem, men at et formelt samarbeid blir vanskelig, sier Dybwad.

På medlemsmøte i partiet onsdag, vil Dybwad presentere alle mulige løsninger hun ser - også blir det opp til medlemmene å bestemme veien videre. Dybwad understreker at Ap ønsker at fauskepolitikerne greier å finne bredt forankrede løsninger.

- Jeg håper virkelig at vi kan komme fram til felles løsninger i kommunestyret for den økonomiske situasjonen. Om vi får et kommunestyre som ikke er enig om de store sakene, vil det endre seg igjen etter neste valg og da vil ikke kommunen ha noen retning. Jeg håper vi kan finne løsninger som er til det beste for alle.

Powered by Labrador CMS