Møte i Styret for Salten Regionråd – avholdt hos Elkem Salten i Sørfold 13. mai i år. Fra venstre: Ida Maria Pinnerød (Styreleder/Regionrådsleder og ordfører i Bodø kommune), Sigurd Stormo (styremedlem og ordfører i Meløy kommune), Gisle Erik Hansen (ordfører i Sørfold kommune), Bjørn Magne Pedersen (styremedlem og ordfører i Gildeskål kommune) og Marlen Rendall Berg (styremedlem og ordfører i Fauske kommune). Foto: Per Gaute Pettersen
Møte i Styret for Salten Regionråd – avholdt hos Elkem Salten i Sørfold 13. mai i år. Fra venstre: Ida Maria Pinnerød (Styreleder/Regionrådsleder og ordfører i Bodø kommune), Sigurd Stormo (styremedlem og ordfører i Meløy kommune), Gisle Erik Hansen (ordfører i Sørfold kommune), Bjørn Magne Pedersen (styremedlem og ordfører i Gildeskål kommune) og Marlen Rendall Berg (styremedlem og ordfører i Fauske kommune).

Vil ha oppstart på Sørfold-tunnelene og Sagelva-Sandvika i år

- Vi kan verken se for oss eller godta at ikke Sørfold-tunnelene settes i gang nå fra høsten av, sier regionrådsleder Ida Pinnerød.

Publisert Sist oppdatert

SALTEN: Fredag 13. mai vedtok styret i Salten Regionråd en uttalelse til Vegvesenets prioritering av vegprosjekter.

Statens Vegvesen la 10. mai i år fram en faglig basert vurdering og rangering av hvilke store vegprosjekt som bør igangsettes de nærmeste seks årene. Vurderingen er overlevert til Samferdselsdepartementet for videre oppfølging.

Strekningen E6 Megården – Mørsvikbotn (Sørfoldtunnelene), er blant de fire prosjektene Vegvesenet har holdt frem som de viktigste å få gjennomført tidlig i perioden. I tillegg har Vegvesenet pekt på Rv 80 Sandvika – Sagelva og Rv 80 ny adkomst til Bodø lufthavn som mindre prosjekter som også bør prioriteres tidlig.

Fornøyd

- Styret i Salten Regionråd er fornøyd med at Statens Vegvesen prioriterer disse viktige prosjektene basert på en faglig vurdering. Vi ser dette som en naturlig oppfølging av Nasjonal Transportplan 2022-2033 og Vegvesenets gjennomføringsplan fra februar i år, står det i vedtaket fra møter i regionrådsstyret.

Styret i Salten Regionråd hadde møte i Sørfold 13. mai, og vedtok i den forbindelse et innspill til Samferdselsdepartementet, hvor det henstilles om å følge opp Vegvesenets prioriteringer, særlig med tanke på E6 gjennom Sørfold.

- Vegens standard er uholdbar, og utgjør en sikkerhets- og beredskapsrisiko. Det store antallet tunneler som ikke oppfyller sikkerhetskravene, er langt på overtid av sin levetid. Prosjektet har vært utredet og modnet gjennom flere år, og er nå klart for realisering. Det trasévalget som er vedtatt etter KVU og ekstern kvalitetssikring må ligge fast. Styret i Salten Regionråd peker på den klare faglige anbefalingen fra Statens Vegvesen, og ber om at prosjektet igangsettes inneværende år, uttaler de.

Kan ikke godta

- E6 gjennom Sørfold er en hovedveg gjennom landsdelen, men har en standard som ikke holder mål. Til forskjell fra en rekke av de store motorvegprosjektene vi ser lengre sør i landet, handler dette prosjektet ikke om økt kapasitet og mindre kø, eller økt hastighet og kortere reisetid, påpeker regionrådsleder og Bodø-ordfører Ida Pinnerød i pressemeldingen.

- En ny trasé gjennom Sørfold handler om å få en trygg og sikker veg uten ulykker, stengninger og forsinkelser. Dette handler om hovedåren gjennom landet - E6, og har betydning også for resten av landsdelen nord for oss. Med den klare faglige anbefalingen Vegvesenet nå har gitt, kan vi hverken se for oss eller godta at ikke dette prosjektet settes i gang nå fra høsten av, sier Pinnerød.

Også rv 80

Styret i regionrådet mener også at utbedringen av riksvei 80 mellom Sagelva og Sandvika også bør starte i år.

- Prosjektet har i lang tid ligget ferdig utredet med reguleringsplan, og det er foretatt ekspropriasjon av hytter og eiendommer i området. Prosjektet er dermed overmodent for realisering, sier de.

Uttalelsen er sendt til Samferdselsdepartementet, med kopi til Statens vegvesen, Stortingets Transport- og kommunikasjonskomité, Nordland fylkeskommune og kommunene i Salten.

Powered by Labrador CMS