ØDELAGT. Fauske småbåtforening er fortvilt over situasjonen. I helga ble bølgedemperen ødelagt, og det samme skjedde under stormen ifjor. Foto: Tarjei Abelsen
ØDELAGT. Fauske småbåtforening er fortvilt over situasjonen. I helga ble bølgedemperen ødelagt, og det samme skjedde under stormen ifjor.

Fortvilet over situasjonen i Fauske småbåthavn:

- Vi kan ikke ha det slik hvert år

Mange bekymrede båteiere fulgte med på stormens herjinger i Fauske småbåthavn. Bølgedemperen ble ødelagt, og kostnadene kan bli store.

Publisert Sist oppdatert

- Den skal ligge helt rett, men alle leddene har løsnet. Vaieren som holder dem sammen er løsnet. Det er ekstreme greier, sa Terje Tollånes til Saltenposten lørdag.

400 tonn betong fikk dermed fritt spillerom i de høye bølgene.

Må repareres

Tollånes var ikke redd for sin egen båt som ligger i egen fortøyning, men var bekymret for konsekvensene av at bølgedemperen tapte kampen mot bølgene.

- Gir det seg ikke på et par-tre timer så kan det bli virkelig ille, sa Tollånes.

Han fikk dessverre rett, nå må alle delene av bølgebryteren tas løs og repareres, ifølge Einar Thomassen. Han er leder i Fauske småbåtforening.
- Det er ikke gjort opp noen status for hva som skal skje, det får vi ikke før skaden er taksert. Kommende helg får vi takstmann på besøk.

Nå vurderes flere alternativer for framtiden.

- Et alternativ kan være å repare bølgedemperen, og kansje dele den i to slik at den blir halvparten så lang, sier Thomassen.

Veien videre

- Det som er sikkert, er at vi ikke kan ha det slik hvert år.

Tirsdag kveld møtes styret i småbåtforeningen for å diskutere saken.

BEKYMRET. Terje Tollånes var en av mange båteiere som fulgte situasjonen i småbåthavna i helga. Foto: Tarjei Abelsen
BEKYMRET. Terje Tollånes var en av mange båteiere som fulgte situasjonen i småbåthavna i helga.

- Det som blir spennende nå er hva vi velger å gjøre framover, sier Thomassen.

På 80-tallet ble det forsøkt å fylle i stein for å lage en molo, men rundt 60 meter sank ned i havet. Bølgedemperen som er ødelagt kom på plass for ti år siden, og den gang var det mange som bygde slike.
- Mange har gått på en smell, sier Thomassen.

- Det er en stor utfordring for båtforeningen, og penger er hovedutfordringen.

Flytting av småbåthavna er et tema, men er foreløpig ikke aktuelt.
- Hadde vi hatt en annen egnet plass kunne vi vurdert flytting. Foreløpig har vi ikke funnet en slik plass, sier han.

Flytende molo

Thomassen har vært i kontakt med Marina Solutions som har bygd en flytende molo i Bodø.
- Det kan være et alternativ å legge en slik. Den kan ligge rett ut, ifølge selskapet. Da kan vi legge bølgedemperen bak der igjen, sier Thomassen.

Det som er klart, er at det ikke er anbefalt å ha kun en bølgedemper, når det er sju kilometer til andre siden av fjorden.

- Skaden er ganske stor, og for alt vi vet vil ikke forsikringsselskapet godta at vi har en forsikret havn her lengre. Det vet vi ikke.

Powered by Labrador CMS