VANSKELIG UNDERGANG. Setså-undergangen er en av flaskehalsene på E6. Her forteller (fra venstre) Kjell Skjerve fra Statens vegvesen om forholdene til fylkesråd for samferdsel Tove Bjørkmo, samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen og stortingsrepresentant Kenneth Svendsen. Alle foto: Arild Bjørnbakk
VANSKELIG UNDERGANG. Setså-undergangen er en av flaskehalsene på E6. Her forteller (fra venstre) Kjell Skjerve fra Statens vegvesen om forholdene til fylkesråd for samferdsel Tove Bjørkmo, samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen og stortingsrepresentant Kenneth Svendsen. Alle foto: Arild BjørnbakkMØTTE FAUSKE KOMMUNE. Veiprat ble det også på Fauske, hvor (fra venstre) varaordfører Ronny Borge (H) Jens Kyed, Fauna, fungerende rådmann Frank Bernhardsen møtte statssekretær John-Ragnar Aarset, samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen og stortingsrepresentant Kenneth Svendsen.BAKSETEPRAT. Fylkesråd for samferdsel Tove Bjørkmo fikk en bakseteprat med samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen om aktuelle vegprosjekter i Nordland.VELKOMMEN. Partikollega Jan Arild Ellingsen var i spissen for en sterk Saltdal-delegasjon da Ketil Solvik-Olsen kom på besøk. Ministeren fikk klar anbefaling fra Ellingsen om Tjernfjellet.

Vegvesenet ser på to alternativer på Setså

Det er to alternativer til løsning på Setså-flaskehalsen. - Vi må ha en rask løsning sier Kenneth Svendsen.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Setså-flaskehalsen var en av de stedene som samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen gjorde stopp for å se nærmere på under sin 2000 kilometer lange kjøretur på E6.

To løsninger

Kjell Skjerve i Statens vegvesen forklarte at det er to alternativer som de ser på. Det ene, til cirka 70 millioner kroner, er ny undergang med gang og sykkelsti i tilknytning.

Et prosjekt hvor dagens trase beholdes. Et av problemene for denne løsningen er dårlige grunnforhold.

Vegvesenet ser også på et annet alternativ med tunnel fra sør hvor veien kommer ut oppe i lia ovenfor husene. Da vil den tøffe Sestå-stigningen forsvinne. Den er ikke kostnadsberegnet, derfor ble det bare antydninger på 2-300 millioner kroner.

Få kommentarer

Statsråd Ketil Solvik-Olsen fikk se flaskehalsen, hvor undergangen er på 4,10 meter. Hvor den er skrapet opp i taket av vogntog og transporter som har vært for høye og blitt stående fast. Men han hadde få kommentarer.

Ofte må tunge kjøretøy velge andre løsninger, kjøre andre veier eller ta ned høyden.

- Det er ikke uvanlig at vi må tappe lufta ut av dekk og trekkvogn når vi passerer her, sa veteransjåfør Øyvind Jensen da han passerte undergangen med ti centimeters klaring med gravemaskinen han hadde med seg.

Rask løsning

Setså-undergangen er ikke med på noen prioriteringslister og er ment å tas med på vegvesenets sekkeposter.

- Jeg ser at det kan være en bedre løsning å få en tunnel fra sør og vei oppe i lia. Det vil også gjøre noe med Setså-stigningen. Men vi snakker fort om 2-300 millioner kroner. Da er jeg redd for at vi må snakke et tiår eller to frem i tid. Den må da inn på prioritering i vegplanen og det har vi ikke tid til, sier Kenneth Svendsen.

Han mener Statens Vegvesen må legge frem en løsning som rydder denne flaskehalsen bort mye raskere.

Flaskehalsen

- Denne flaskehalsen må bort tidligere, derfor må Statens Vegvesen legge frem et forslag løsning hvor vi ikke må vente så lenge, sier stortingsrepresentant Kenneth Svendsen.

Han mener både transportnæring og næringslivet for øvrig kan ikke vente flere tiår på at denne undergangen skal bli fjernet.

Powered by Labrador CMS