GLAD I SALT. Både rein og elg er glad i å slikke i seg salt langs veiene, og dette skaper mange trafikkfarlige situasjoner og også ulykker. Foto: Rune Berg
GLAD I SALT. Både rein og elg er glad i å slikke i seg salt langs veiene, og dette skaper mange trafikkfarlige situasjoner og også ulykker.

Leder:

- Unødvendig å salte veiene

Hver vinter de siste årene har spørsmålet om salting av veiene skapt debatt.

Publisert Sist oppdatert

Bilistene bør beherske et vanlig vinterføre

Hver vinter de siste årene har spørsmålet om salting av veiene skapt debatt. Denne uka dukket spørsmålet om salting opp i formannskapet i Saltdal etter initiativ fra kommunedirektøren.
Han mener ulempene er større enn fordelene.

Vi kjørte selv på E6 gjennom Saltdal forrige helg. Her var det minusgrader og godt vinterføre for bilen med helårsdekk. Likevel tok vi igjen en av Vegvesenets biler som strødde salt.
Da var det bare å komme seg forbi fortest mulig.

Vi er klar over at Vegvesenets argument for å salte veiene er at det gir økt trafikksikkerhet. Men vårt utgangsunkt er at bilistene bør beherske et vanlig vinterføre. De som ikke klarer det bør la bilen stå selv om veiene blir saltet.

Vi har full forståelse for formannskapet i Saltdal som tirsdag vedtok at saltingen langs E6 og andre veier i kommunen må opphøre. Politikerne mener at ulempene er åpenbart større enn fordelene.
Det er en oppfatning vi er enig i.

Før ble veiene i Saltdal strødd med sand når forholdene ble vanskelige. Det ha fungert godt nok for bilistene. Vi ser ikke bort fra at ved helt spesielle forhold kan salt ha fordeler, men det er unntaket som bekrefter regelen.

Mye tyder på at politikerne har rett i at salting kan før til den motsatte av det som er ønsket, at veiene blir mer trafikkfarlig. Det skyldes blant annet at rein søker hit for å slikke salt. Da kan det fort oppstå ulykker.

Politikerne er også redd for at avrenning av salt til Saltdalselva kan skade laks, sjøørret og sjørøye, samt annet liv i elva. I sum ser de ingen gode grunner til å strø salt langs veiene, og det gjør heller ikke vi.

Dessuten påpeker politikerne at saltingen fører til at veien blir mørk, og at både bilruter og billys blir tilgriset. Sikten blir dårligere, og det fører til at det kan oppstå ulykker.

I tillegg påpeker saltdalingene at saltet påvirker omgivelsene langs E6. Skogen langs E6 inneholder sjeldne arter som gråor og hegg som foretrekker grunn med kalk framfor salt.
Sårbare planter kan dermed forsvinne.

Powered by Labrador CMS