SØPPEL TIL BARNA. Selv om bålplassen i Bengtstua nettopp er ryddet ligger det fortsatt ølbokser, korker, snusbokser og sigarettsneiper rundt om kring. Barna på skolen har fått beskjed om ikke å røre søppelet.Victoria Finstad
Politiet slår alarm:
Ungdommene drikker seg fulle, tar narkotika og ramponerer lekeplasser
Politiet er bekymret for utviklingen de ser på Fauske. Ungdom fra 14 til 23 år drikker seg fulle og tar narkotika i skoler og barnehager.
FAUSKE: Den siste tiden har gapahukene rundt om kring på Fauske blitt tatt i bruk til helt andre formål enn barnehage-turer og familiegrilling. Nå er politiet bekymret for det de ser.
- Det vi egentlig ser, er at flere av disse gapahukene rundt om kring i Fauske knyttet til skoler og barnehager blir brukt på kveld- og nattetid av personer de egentlig ikke er tiltenkt for, sier lensmann Robin Johnsen.
Gjør ugagn
Annonse
Annonse
Politipatruljene er nå nemlig ofte innom og stanser fester, som unge personer deltar på. I det siste syns de det har vært mye.
Annonse
- Det er en ansamling av folk som ikke er bra. De er ikke bra på flere måter. Det skjer både hærverk, omfattende drikking av alkohol og bruk av narkotika. Det er en sammenblanding av både voksne og altfor unge ungdommer, som er der sent på kveld og nattetid.
(Saken fortsetter under bildet)
FÅR KONSEKVENSER. Lensmann Robin Johnsen og politikontakt Ari Tollånes forteller at konsekvensene har allerede blitt vold mot tjenestemenn, anmeldelser og ungdom på sykehus.Victoria Finstad
Skader på skolen
Annonse
Senest sist helg var det mye liv i gapahukene på Erikstad. Da ble politiet kontaktet.
- Det ble såpass mye at flere naboer tok kontakt med oss, både i helgen og mandag morgen. De har beskrevet det som et relativt stort problem, avslører lensmannen.
Etter ungdommenes festligheter sist fredag, ble det oppdaget diverse hærverk på skoleområdet. Blant annet hadde de skjært ned målnettingen i en fotballbinge og laget bål midt utpå banen.
(Saken fortsetter under bildet)
ØDELEGGELSER. Dette er fotballbingen som har blitt ramponert. Det er forsøkt å tenne fyr på treverket, nettet i målet er kuttet ned og midt på banen ligger et stort svimerke igjen etter et bål.Victoria Finstad
Stort aldersspenn
Dagen etterpå dro politiet også ned til gapahukene og der påtraff de mange personer.
- For det første stikker de av når politiet kommer. Det er full fest og bål. Det er ungdommer fra 14 til 23 år. Det er sånn at vi er bekymret for det. 14-åringer har ikke noe der å gjøre uansett, sier han.
Lensmannen trekker fram at gapahuken per definisjon er offentlig sted, hvor det uansett ikke er lov til å nyte alkohol.
(Saken fortsetter under bildet)
FORSØPLET. Rester etter ungdommenes fester på offentlig sted ligger fortsatt synlig, selv etter at ansatte og foreldre på skolen har forsøkt å rydde opp.Victoria Finstad
Vold mot politiet
Situasjonen forrige lørdag eskalerer etter at politiet kommer fram.
- Vi møter da en gjeng som er vel tøffe. De nekter å etterkomme pålegg fra politiet og de er borte og dytter i politifolk. Det er tre personer som kan forvente seg en relativt kraftig reaksjon. Det ligger an til ett forelegg og to anmeldelser for brudd på lovverket, forklarer Johnsen alvorlig.
Personene blir blant annet anmeldt for vold mot og forulemping av offentlig tjenestemann, og ikke å etterkomme politiets pålegg.
- Det blir opprettet straffesaker på bakgrunn av hendelsene i helga. En annen konsekvens er at en av ungdommene under 18 år, som var til stede, ble senere på natta sendt til sykehus med mistanke om stor alkoholpåvirkning og var ikke i stand til å ta vare på seg selv, fortsetter lensmannen.
Men lørdagens festligheter ender ikke bare der.
- Senere på natta er vi innom samme gapahuken. Bål blir slukket av naboer og enda senere på natta påtreffes et annet, mer voksent klientell, som tilhører et tungt etablert rusmiljø, ser han alvorsfullt.
(Saken fortsetter under bildet)
FYRT OPP. Her er underlaget i ballbingen skadet etter at et bål ble påtent midt på kunstgresset.Victoria Finstad
Hasj-røyking
Politiet har flere gapahuk-historier å fortelle. Helgen før har politiet truffet enda en ungdomsgjeng i en av Fauskes gapahuker.
- Da er det fem ungdommer som blir påtruffet idet de skal til å røyke hasj. De hadde ikke kommet dit hen at de fikk begynt, men brukerutstyret var på plass og de hadde hasj med seg. De ble tatt, alle sammen, og der er flere som kommer til å bli satt på ruskontrakt, forteller politikontakt Ari Tollånes, som jobber rettet mot ungdom.
Også der var det ungdom mellom 15 og 19 år til stede. Tollånes trekker også fram problemstillingen med tanke på førerkort. Han forteller at det ble observert kjøretøy med ungdommene.
- Noen skal begynne å kjøre opp og noen har nylig fått førerkort. Det må gjøres vurderinger på om de skal få anledning til å kjøre opp eller beholde førerkortet, sier han.
(Saken fortsetter under bildet)
FARLIG. Et av tauene øverst i klatrejungelen har allerede røket. Enten er helt svartbrent. De øverste tauene er et par meter opp i luften og det kan ende stygt dersom tauene ryker mens barna klatrer i dem.Victoria Finstad
- Våkne opp
Politiet ønsker nå å få naboer, forbipasserende og foreldre med på laget.
- Vi henvender oss litt til publikum og folk som går tur. Vi klarer ikke å være på gapahukene 24 timer i døgnet. Vi trenger lokalsamfunnet til å våkne opp og følge med, sier lensmann Robin Johnsen.
- Det går an å gå forbi gapahukene når man først er på tur. Hvis noen sitter der, så vet de at de er observert. Bare en sånn enkel sak kan bidra til at de avstår fra eventuelt skadeverk og rus, legger politikontakt Ari Tollånes til.
(Saken fortsetter under bildet)
KUNNE GÅTT VERRE. Her har noen forsøkt å tenne fyr på tauene nederst på et tre. Det har begynt å brenne godt oppover treet og i verste fall kan denne typen hærverk resultere i en stor brann.Victoria Finstad
Heftig bruk av alkohol
Dessuten vil politiet at foreldre skal være klar over hva som skjer i gapahukene og være bevisste på det når de har kontroll med sine egne barn.
- Det skjer en del ting som ikke er bra på kveld- og nattetid. Der er heftig bruk av alkohol og innslag av narkotika, tøff tone når politiet kommer og hærverk. Dette er plasser hvor ungdom ikke bør oppholde seg, slår lensmannen fast.
Tar risker ukritisk
For to uker siden traff politiet ungdommer i en gapahuk i Hauan klokken ti på søndag kveld. Der fant de både hasj og piller.
- Det skal foreldre være klar over. Ungdommene er veldig risikovillige og er villig til å prøve mye for en eventuell rus. De søker på forum og hører på gode og ikke spesielt gode råd. Noen gjør undersøkelser, men det gjør de på forum som brukes av personer som allerede er i et rusbelastet miljø. Så de rådene og den veiledningen de får er ikke nødvendigvis god, sier Tollånes.
(Saken fortsetter under bildet)
BRENT. Flere av endene på tauene i hele klatrejungelen er forsøkt sabotert. Noen steder har det også tatt skikkelig fyr.Victoria Finstad
Tips politiet
Politiet oppfordrer til at andre voksne kan gripe inn, men at de også gjerne ringer politiet dersom de mener det er situasjoner som politiet må håndtere.
- Hvis det er noe politiet bør ta seg av, så er oppfordringen å ringe til oss. Vi kommer dit og vi kommer til å opprette straffesaker, ta kontakt med foreldre og fortsette å ta kontakt med barnevern for de som er aktuelle, sier Johnsen.
- Og de som går forbi, hvis de vet hvem sine barn det er, så er det lov å si fra til foreldrene, slik at de kan komme og hente barna, fortsetter Tollånes
Gjelder ikke alle
Politiduoen vil understreke at det ikke gjelder absolutt all ungdom på Fauske.
- Majoriteten av ungdommen er jo veldig okei. Ting er ikke så galt, men vi har ei gruppe ungdom som vi er bekymret for, og noen av disse går igjen, sier Tollånes.