Vei stengt etter ulykke i Nordvika. Foto: Privat
Vei stengt etter ulykke i Nordvika.

Debatt:

-Tror ikke kommunedirektørens forslag vil føre til forbedring

Fauske Venstre ønsker absolutt en styrking av kollektivforbindelsen mellom Fauske og Bodø, men vi tror ikke kommunedirektørens forslag til bruk av disse midlene vil medføre en forbedring som fører økt bruk av kollektivtransport.

Publisert Sist oppdatert

Dette er et debattinnlegg. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdning. Du kan sende inn kronikker og debattinnlegg til Saltenposten til epost redaksjonen@saltenposten.no

Etter at bompengeinnkrevingen på Rv 80 Strømsnes ble avsluttet har bompengeselskapet overført 19,7 millioner kroner til Statens vegvesen, som i samråd med kommune og fylkeskommune skal bruke midlene til veiformål i det område bompengene er innkrevd.

Statens vegvesen har anbefalt at midlene blir brukt til tiltak som delvis skal redusere sannsynligheten for utforkjøringer, samt delvis redusere skadeomfanget ved utforkjøring på Rv 80. Strekningene som trekkes frem med størst behov for tiltak er Leirelva - Tørresvika og Strømsnes - Sandvika.

Dette høres jo ut som en kjempeidé, spesielt om man ser på ulykkesbelastningen med personskade på Rv 80 på de aktuelle strekkene, men i torsdagens kommunestyremøte vil kommunedirektøren, fremfor å forbedre trafikksikkerheten for folk som ferdes langs Rv 80, heller foreslå å bruke nesten 20 millioner kroner på oppgradering av kollektivknutepunktet ved Shell i Fauske sentrum.

Fauske Venstre ønsker absolutt en styrking av kollektivforbindelsen mellom Fauske og Bodø, men vi tror ikke kommunedirektørens forslag til bruk av disse midlene vil medføre en forbedring som fører økt bruk av kollektivtransport. Vi mener at det som må til er et bedre og sikrere tilbud til reisende langs hele strekket, noe forslaget fra Statens vegvesen vil gjøre.

I saksdokumentene til kommunestyremøtet fremkommer det at ordføreren har fått inn flere forslag til alternative tiltak for disse midlene, og blant disse var det også bedre forslag som vi mener vil kunne gi langt større effekt enn forslaget fra kommunedirektøren. Eksempelvis kom det forslag om å utbedre den svært trange gang- og sykkelveien fra Fauske kirke og ned mot sentrum.

Vi mener det er helt feil å bruke så mye penger på å prioritere et tiltak som gir så liten samfunnsnyttig effekt og som løser et problem for såpass få mennesker, når det er skrikende behov for en mer trafikksikker vei som attpåtil - i høyeste grad - angår bussene. Vi vil på det sterkeste oppfordre kommunestyret til å vedta anbefaling av Statens vegvesens forslag om å forbedre trafikksikkerheten på Rv 80 fremfor å pusse opp bussholdeplassen.

Powered by Labrador CMS