FORURENSET. Figur som viser det forurensede området. Bilde hentet fra Norconsult rapport til Bane Nor.
FORURENSET. Figur som viser det forurensede området. Bilde hentet fra Norconsult rapport til Bane Nor.

Tog lakk diesel - varsler erstatningskrav

En ulykke ved Fauske jernbanestasjon førte til skader på en dieseltank og over 500 liter diesel havnet i jorden. Nå varsler Bane Nor om erstatningskrav.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: I en rapport fra Bane Nor kommer det frem at en sporsperre endte opp med å treffe en dieseltank. Dette medførte at 500-600 liter diesel lekket ut.

Hendelsen skjedde etter en misforståelse blant noen Spordrift ansatte. Det er på bakgrunn av dette at Bane Nor nå varsler om erstatningskrav til Sprodrift AS.

Ulykken hadde ingen konsekvenser for passasjerer og infrastruktur, men med så store mengder diesel så er det grunn til bekymring og brannvesenet ble kalt inn. De samlet opp noe av dieselen og hjalp til med å stoppe spredning.

Hendelsen skjedde i februar i år.

Opprydding

Videre i rapporten står det at
Norconsult ble etter hvert kontaktet for å hjelpe til med å minimere spredning, fjerne forurensede masser og prøvetakning av gjenværende masser.

Det var heldigvis ingen vannledninger som gikk under det forurensede området, noe som kunne ha vært farlig med tanke på forurensing.

Arbeidet startet med å fjerne forurenset jord og snø som ble senere fraktet til Iris sitt avfallsdeponi
på Vikan.

Prøver

I rapporten nevnes det at prøver etter opprydningen ble tatt for å bestemme omfanget av forurensninger på stedet. Prøvene ble tatt mellom 10-40 cm ned i bakken og Norconsult skriver i rapporten at:

-Forurensningen er innenfor akseptkriterier for arealbruken, men om mulig skal det ryddes opp etter uhell.

Videre skriver de også:

-Vi vurderer at det ikke er risiko for spredning til større områder selv om noe mindre lokal spredning i umiddelbar nærhet til utslippet kan forekomme.

Powered by Labrador CMS