SUPERHELG. - Dette ble en helg vi skal huske lenge, sier en stolt pappa Jim Bjørnstrøm etter at sønnene Joakim og Marco ble kretsmestere for henholdsvis Bodø/Glimt og Grand. Foto: Marielle Bjørnstrøm
SUPERHELG. - Dette ble en helg vi skal huske lenge, sier en stolt pappa Jim Bjørnstrøm etter at sønnene Joakim og Marco ble kretsmestere for henholdsvis Bodø/Glimt og Grand.

To brødre, to kretsmestertitler

Sist helg ble ble Marco og Joakim Bjørnstrøm fra Saltdal kretsmestere i fotball, men ingen av dem for Saltdal-kameratene.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Marco er 18 år, spiller primært høyrekant, er Manchester United-supporter, mener tidenes fotballspiller er Cristiano Ronaldo og har Erling Braut Haaland som favorittspiller nå.

Joakim er 16 år, venstrebeint, spiller venstrekant, United-sup-
porter med Cristiano Ronaldo som favoritt gjennom tidene, men Kylian M´bappé er best akkurat nå.

Pendlet lenge

I helgen ble Marco kretsmester med Grand Bodø der han har spilt i tre år. I finalen var det Rana FK som ble slått 3-2.

- Det har blitt tre år med pendling ja. Før det hadde jeg en periode i Bodø/Glimt, forteller han.

Det startet med en invitasjon til Glimt-akademiet, og da han fikk lyst på en ny utfordring ble det Grand.

FKSK-lag trukket

- Pendlingen ble jeg fort vant med. I fjor spilte jeg på FKSK, men var plaget med skader og så ble laget trukket fra serien. Da sto Grand klare og tok imot meg, sier han videre.

Han kunne spilt for Saltdalkameratene i femtedivisjon, men i Grand fikk han både spille en divisjon opp - i Hesa-serien, og på juniorlaget.

- Vi vurderte det som sportlig riktig å gjøre det sånn, sier pappa Jim Bjørnstrøm om valget som ble tatt.

KRETSMESTER. Marco Bjørnstrøm ble kretsmester med Grand i G19-klassen i SKS Arena sist helg. Foto: Foto: Jim Bjørnstrøm
KRETSMESTER. Marco Bjørnstrøm ble kretsmester med Grand i G19-klassen i SKS Arena sist helg.

Finne ut av det

Selv om Marco synes pendlingen har vært helt ok, så har han kjent litt på det, spesielt etter at han ble 18 og begynte å kjøre selv, at det noen ganger blir litt mye med skole og alt annet.

- Jeg går på skole på Rognan, og det går mye tid til Bodø-turene. I tillegg er det kostnadene. Skola er viktigst så vi får ta en opptelling og finne ut hva det blir til neste sesong, sier han.

Militæret i 2023

- Jeg trives veldig godt i Grand. Sosialt er det helt fantastisk og det er mange unge spillere, og noen litt eldre. Det er god stemning og alle er venner med alle, sier han.

Han blir på Rognan fram til sommeren, og skal i militæret 23. august 2023.

- Så det blir en halv sesong med fotball, men jeg vet ikke ennå hvor det blir. Både Grand og Saltdal-
kameratene er aktuelle.

- Hadde god kontroll

Lillebror Joakim ble kretsmester for første gang og det med Bodø/Glimt.

- Veldig deilig følelse. Jeg synes kampen gikk greit og følte vi hadde god kontroll. De hadde ikke så mange sjanser, sier kantspilleren som med nummer sju på ryggen avgjorde finalen for de gul da han scoret de to siste målene i 3-1 seieren mot Rana FK.

AVGJORDE. Da det sto 1-1 i kretsfinalen sørget Joakim Bjørnstrøm for 3-1 seier til Bodø/Glimt G16 med to fine scoringer mot Rana FK. Foto: Foto: Jim Bjørnstrøm
AVGJORDE. Da det sto 1-1 i kretsfinalen sørget Joakim Bjørnstrøm for 3-1 seier til Bodø/Glimt G16 med to fine scoringer mot Rana FK.

Glimt vant også tidligere i år da lagene møttes i Kippermoen-turneringen i Mosjøen.

Usikker på 2023

Joakim, som går førsteåret på videregående, har heller ikke avgjord hva han gjør neste sesong.

- Mange på dette Glimt-laget skal til Hulløy neste år. Vii skal tenke oss godt om når det kommer fotball, pendling og skole, sier Joakim og Jim.

- Jeg har også pendlet i tre år, og har blitt tatt veldig godt imot i Glimt. Jeg ville prøve et litt høyere nivå og angrer ikke. Jeg har fått være med på mye artig og vunnet både Kippermoen, Piteå Summer Games og nå kretsfinalen, sier han fornøyd.

Minner for livet

- At begge guttene kan bli kretsmestere samme helg, og at Joakim avgjør for Glimt, gjør at dette blir en helg vi skal huske lenge og med stor glede, sier Jim.

- Uansett hvor ferden går videre så har begge fått opplevelser og vennsksp som vil vare livet ut, avslutter en stolt fotballpappa.

Powered by Labrador CMS