KOMMER SEG FRAM. Thor Tofte (90) er fortsatt aktiv med snøbrøyting for bedrifter og privatfolk. Siden traktoren ikke er så stor, kommer han seg fram enkelte steder der det blir for trangt for andre. Her er han utenfor Fotograf Holst i Fauske sentrum. Alle foto: Eva S. WintherFASTE KUNDER. - De fleste har jeg en avtale med at jeg skal brøyte når det har snødd en viss mengde, forteller pensjonisten.SISTE SESONG? Han liker å være til hjelp for andre, men vurderer å slutte med brøytingen etter denne sesongen.KOMMER SEG FRAM. Thor Tofte (90) er fortsatt aktiv med snøbrøyting for bedrifter og privatfolk. Siden traktoren ikke er så stor, kommer han seg fram enkelte steder der det blir for trangt for andre. Her er han utenfor Fotograf Holst i Fauske sentrum. Alle foto: Eva S. WintherUTSIKTEN. Thor er på tur ned i Fauske sentrum, og har fin utsikt fra traktorhytta.KOMMER SEG FRAM. Thor Tofte (90) er fortsatt aktiv med snøbrøyting for bedrifter og privatfolk. Siden traktoren ikke er så stor, kommer han seg fram enkelte steder der det blir for trangt for andre. Her er han utenfor Fotograf Holst i Fauske sentrum. Alle foto: Eva S. Winther
Reportasje og video:
Thor (90) og Zetor’n brøyter fremdeles
- Å sitte stille, det ligger ikke for meg, sier Thor Tofte som tok på seg snøbrøyting da han ble pensjonist i 1997.
Det er torsdag formiddag og været er i ferd med å klarne opp over Fauske. I løpet av natten har det kommet et lag med snø, og utenfor et hus i Nyveien er Thor Tofte (90) i full gang med å brøyte innkjørselen.
FASTE KUNDER. - De fleste har jeg en avtale med at jeg skal brøyte når det har snødd en viss mengde, forteller pensjonisten.FASTE KUNDER. - De fleste har jeg en avtale med at jeg skal brøyte når det har snødd en viss mengde, forteller pensjonisten.
- Jeg har bestemt meg sånn halvveis at dette er siste sesongen jeg brøyter. Man vet jo aldri hva som skjer, og jeg tar et år av gangen, sier han.
Dagen før hadde han det travelt med å fjerne snømengdene som kom natten i forveien, og det var så mye å gjøre at han ikke ble helt ferdig. Derfor måtte en av kundene vente til torsdag med å få brøytet utenfor huset.
Annonse
Annonse
SISTE SESONG? Han liker å være til hjelp for andre, men vurderer å slutte med brøytingen etter denne sesongen.SISTE SESONG? Han liker å være til hjelp for andre, men vurderer å slutte med brøytingen etter denne sesongen.
- Dette er jo en hobby jeg har, og jeg skal ikke påta meg mer nå. Det er ikke det at jeg er skrøpelig, men jeg skal ikke sprenge meg heller, sier han med et smil.
Annonse
Den spreke pensjonisten manøvrerer den røde Zetoren mellom trær og bygninger, og plasserer snøen i hauger på siden av veien. Inne i førerhytta er det varmt og godt, og Tofte har på seg øreklokker for å holde motor- støyen ute.
- Jeg hører godt, selv etter alt rabalderet det har vært, blant annet da jeg satt i gravemaskin og hadde motoren ved siden av meg, forteller han.
KOMMER SEG FRAM. Thor Tofte (90) er fortsatt aktiv med snøbrøyting for bedrifter og privatfolk. Siden traktoren ikke er så stor, kommer han seg fram enkelte steder der det blir for trangt for andre. Her er han utenfor Fotograf Holst i Fauske sentrum. Alle foto: Eva S. WintherKOMMER SEG FRAM. Thor Tofte (90) er fortsatt aktiv med snøbrøyting for bedrifter og privatfolk. Siden traktoren ikke er så stor, kommer han seg fram enkelte steder der det blir for trangt for andre. Her er han utenfor Fotograf Holst i Fauske sentrum. Alle foto: Eva S. Winther
UTSIKTEN. Thor er på tur ned i Fauske sentrum, og har fin utsikt fra traktorhytta.UTSIKTEN. Thor er på tur ned i Fauske sentrum, og har fin utsikt fra traktorhytta.
Mange kjenner nok Thor fra den tiden han drev bensinstasjon på Fauske. Fra 1968 til 1997 var han sjef på det som først het BP, senere Norol og deretter Statoil.
Annonse
- Jeg kjøpte traktoren i 1986 for å brøyte snø der, sier han.
Siden da har han holdt den i orden for egen hånd, med unntak av i fjor vår da han hadde et havari på motoren.
- Jeg måtte få satt i ny innmat i motoren på et verksted, men ellers gjør jeg alt selv. Det er utrolig hvor det ruller og går, slår han fast.
Det var da han ble pensjonist i 1997 at hobbyen med snøbrøyting startet. Før det hadde han ikke tid.
- Jeg begynte med å brøyte hos én, og det ryktes fort. Det ble så mange forespørsler at jeg måtte bremse det.
Han brøyter både for bedrifter og hos privatfolk. Noen har vært kunder helt siden han startet. Han fører regnskap og trekker fra utgiftene til traktoren.
Thor kjører nedover Nyveien, gjennom rundkjøringen og bortover Storgata. Det humper og går, og durer fra motoren og fra kjettingene som han har på bakhjulene. Vi passerer noen som måker snø for hånd utenfor butikken sin, og kommer forbi noen av stedene der han bruker å brøyte.
- Jeg har det som hobbyinntekt og holder orden på papirene. Det er ingen vits i å jukse med dette, sier han.
- De fleste har større traktor enn meg, så jeg kommer til der det er for trangt for enkelte andre, forklarer Tofte.
Med millimeterprestasjon lirker han traktoren mellom inngangspartiet hos Fotograf Holst og et tre. Imponerende!
Han har aldri hatt noen uhell.
- Det går sakte og rolig for seg, sier han.
Gjennom frontruta ser vi at sola er i ferd med å dukke opp over Tuvatoppen. Det tegner til å bli en riktig så fin februardag. Thor er ferdig med dagens oppdrag. Han l iker å ha noe å gjøre.
Annonse
- Hva skal du gjøre når du slutter med snøbrøyting da?
- Å sitte stille på en stol ligger ikke for meg. Jeg føler en viss tilfredsstillelse med å kunne hjelpe andre, sier han.
- Jeg må vel kunne gjøre det samme som de andre, å ikke gjøre noen ting.
På senhøsten eller tidlig vinter bruker han og kona Margit å reise til Gran Canaria noen uker.
- Vi lurer på om vi skal være litt lenger neste gang. Det hender at jeg blir oppringt om brøyting når jeg er der nede. Da sier jeg at ”i dag passer det litt dårlig”, sier han og ler.
Det varierer hvor ofte han er ute og brøyter med Zetoren sin.
- Mange dager er det ikke noe å finne på, men så kommer det litt snø, og da er jeg ute og pusser litt. Noen vil ha det brøytet tidlig før folk kommer på jobb, andre kan jeg dra til senere.
Thor og kona har et stort hus med stor tomt i Rognveien nederst i Hauan. Der er det god plass til Zetoren. Og mye å ta vare på.
- I fjor skiftet vi tak. Da var jeg litt oppe på taket, men det var ikke alle som likte det, innrømmer 90-åringen.
De har også hytte på Helland, der han gjerne er ute med båten for å dra sei. I Kvitblik har han et gammelt gårdsbruk der han henter ut ved, også til barn og barnebarn. Da er selvsagt Zetoren med.
- Kanskje det er all aktiviteten som gjør at jeg fortsatt holder meg frisk, sier Thor Tofte før han setter seg inn i traktoren for å kjøre hjem til Margit.