GODT MOT. Venninnene har godt mot med seg på turen langs Norge. Fra venstre Thea Lunder Østby, Anne Christine Lund og Ida. Foto: Marthe Unosen
GODT MOT. Venninnene har godt mot med seg på turen langs Norge. Fra venstre Thea Lunder Østby, Anne Christine Lund og Ida.

Sykler med Mot for livet

Ferieturen går fra Nordkapp til Lindesnes med sykkel.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: De tre venninnene Anne Christine Lund (25)fra Setermoen, Thea Lunder Østby (26) fra Trøkstad og Ida (25) fra Follo startet fra Nordkapp og skal sykle ned til Lindesnes.

Den 252 mil lange turen skal ta fire uker.

Mot

Lund, Østby og HM sykler for organisasjonen Mot. Mot står for å bevisstgjøre og styrke ungdommenes mot, til å leve, bry seg og si nei.

- Dette er noe vi står for, og ved å sykle for Mot, føler vi at vi gir noe til ungdommene, sier Østby.

Fra spøk til alvor

Venninnene hadde i noen år spøkt om å sykle Norge på langs. Etter mye fram og tilbake fant de ut at dette var året de skulle gjennomføre det.

- Vi fant ut at det var nå eller aldri. D et var mange som ikke trodde vi kom til å gjøre det, så vi måtte motbevise det, sier Lund.

Etter ett år med mye planlegging var de klare for turen.

Sinte trafikanter

I en sesong med mye trafikk, har de opplevd mange sure bilister på veien.

- Det har vært noen nær-døden-opplevelser på turen, biler ligger veldig nært oss og tar en del skumle forbikjøringer, forteller Østby.

Heldigvis har det ikke vært noen ulykker på turen.

Krevende men flott

Turen så lang har vært krevende, men de ser ikke mørkt på å fortsette nedover landet.

- Det er veldig slitsomt, mest mentalt. Vi er godt trent alle sammen, men vi kjenner at vi kan bli lei av sykkelsetet, sier Lund.

- Vi får se så mye av det vakre landet vårt bak sykkelstyret, og Nord-Norge har vært helt fantastisk så lang, legger Østby til.

Har bil med

Venninnene har ordnet med et bilfølge, et familiemedlem som er med dem på turen på fire hjul.

- Vi tenkte det var lurt med en bil på reisen. Det er fint med et sted hvor vi kan skifte, spise og ta pauser underveis, sier Lund.

- Vi måtte bruke bilen for å rekke ferga fra Lødingen, legger Østby til.

Med mange mil foran seg, ser de frem til å komme fram til sluttpunktet.

- Vi gleder oss til å nå målet vårt, og se tilbake på en utrolig flott tur, sier venninnene og sykler videre.

Powered by Labrador CMS