DRIVES VEKK. – Man kan ikke ha lastebilvirksomhet flere ganger i døgnet midt i en reinflokk. Reinen kan drives vekk til andre områder der den ikke har rett til å være, sier ordfører Britta Flinkfeldt i Arjeplog kommune. Jim Tovås Kristensen, Statskog Fjelltjenesten (Arkiv) Foto: Jim Tovås Kristen, Statskog Fjelltjenesten (Arkiv)
DRIVES VEKK. – Man kan ikke ha lastebilvirksomhet flere ganger i døgnet midt i en reinflokk. Reinen kan drives vekk til andre områder der den ikke har rett til å være, sier ordfører Britta Flinkfeldt i Arjeplog kommune. Jim Tovås Kristensen, Statskog Fjelltjenesten (Arkiv)

Svensk motstand mot gruvedrift på Saltfjellet

(SALTDAL) Arjeplog kommune går mot planene til Elkem om å etablere et kvartsbrudd ved Nasa på Saltfjellet.

Publisert Sist oppdatert

Elkem ønsker en ekspropriasjon av området for å utvinne kvartsen de trenger for å produsere silisium ved Elkem Salten.

Problemet er at bruddet blir liggenede midt i beitelandet til norske og svenske reineiere. I løpet av året er cirka 40.000 rein innom Nasafjellet mellom Rana og Arjeplog.

- Forstår ikke

– Elkem forstår ikke hva det vi si å drive reindrift, sier ordfører Britta Flinkfeldt (S) i Arjeplog i følge NRK-Nordland.

Reindriftsnæringa mener en kvartsgruve vil ødelegge viktige beitområder. De får støtte fra politikere, naturvernere og rådgivningsselskapet Sweco.

Indrefileten

Området er brukt til reindrift både av norske og svenske samer i flere generasjoner. Det omtales som indrefileten av reindriften i Nordland.

– Man kan ikke ha lastebilvirksomhet flere ganger i døgnet midt i en reinflokk. Reinen kan drives vekk til andre områder der den ikke har rett til å være, sier Flinkfeldt.

Steinstøv i Sverige

Ordføreren er også redd for at uttak av store mengder steinmasser kan føre sand og støv inn i Sverige når det er blåser fra vest

- Vi har fugler og sårbare områder på den svenske siden i nærheten. Det må man ta hensyn til, sier orføreren til NRK.

Urfolks rettigheter

Den svenske menneskerettighetsorganisasjonen Civil Rights Defenders mener at gruvevirksomhet vil krenke samens rettigheter som utfolk.

– Vi oppfordrer departementet til å avslå Elkems søknad om ekspropriasjon, sier
Isabel Verner i Civil Rights Defenders til NRK.

Avgjøres i vår

Nærings- og fiskeridepartementet vil trolig avgjøre saken i løpet av våren.

Kommunikasjonssjef Martine Røiseland sier til NRK at dt er for tidlig å kommentere spørsmål knyttet til søknaden nå mens den er under behandling.

– Departementet vil gå gjennom alle høringsinnspill og gjøre en samlet vurdering av Elkems ekspropriasjonssøknad. Dette inkluderer konsekvensene for de svenske samebyene. Det vil i denne forbindelse også bli avholdt konsultasjonsmøter med berørte reinbeitedistrikt, samebyer og Sametinget, sier hun.

Powered by Labrador CMS