HØYTIDELIG. Defilering i Rognan sentrum for de 11 påmeldte korene. Dette er Sandnessjøen damekor. Foto: Sylvia Bredal
HØYTIDELIG. Defilering i Rognan sentrum for de 11 påmeldte korene. Dette er Sandnessjøen damekor.

Stemte i sammen

270 korsangere sang sammen framfor Rådhuset lørdag.

Publisert Sist oppdatert

Flagget vaiet friskt, mens korsangen spredte seg i Rognan sentrum. Det ble både nasjonalsang og to låter av Trygve hoff.

Dette skjedde midt på dagen lørdag, etter de 11 korene hadde defilering fra Idrettshallen og ned til sentrum. Med seg på lag hadde de Rognan hornorkester - og dermed ble det både sang og marsjtoner.

En del folk hadde tatt turen til sentrum for å få med seg dette, men det kom noen sukker og akker over det gråe og kalde været.

Trivsel

Ordfører Finn-Obert Bentsen talte noen vakre ord om kommunen og korsangen sterke posisjon i Saltdal-samfunnet.

- Forrige helg var det fotballturnering her - nå har vi korstevne med mange tilreisende. Slike interesser skaper samhold, mangfold og trivsel. Og trivsel må distriktene ha for å overleve, sa Bentsen.

Først ble «Ja, vi elsker» sunget samtidig som hornmusikken spilte. Deretter dirigerte Johan Hals Jørgensen korene på «Stillferdig ønske». Et respekfullt jubel gikk gjennom folkemengden, da pensjonerte dirigent Knut Rydning (84) kom fram og dirigerte korene gjennom «Midnattsol».

På butikken

Etter felles sang spredte korene seg. Fauske blandakor tok et par sanger på Rådhustrappa, Ørnes blandakor troppet opp på matbutikken og serverte kundene lystig sang, mens Beiarn mannskor dro til hotellet for å synge.

Deretter fulgte det konserter både i kirka og i idrettshallen.

Korstevnet hadde oppvarming i går kveld med Saltdal mannskors cabarét.

- Det var så flott, jeg beundrer virkelig mannskoret at de fikk det til. Det ble en skikkelig kick off, sier Rigmor Håkonsen i Rognan damekor.

Hun sier det er koselig å ha stevne på hjemmebane, men at samholdet ikke blir det samme som når damene reiser bort på korstevne - noe de er flinke til å gjøre. Stevne i Danmark står for tur, samt et høststevne på Andøya.

Lystig gjeng

Damene i Sandnessjøen damekor med 17 medlemmer hadde kledd seg godt med flotte hjemmestrikkede gensere og gjennomsiktige regnkåper.

- Vi bor på campingen her og stortrives. Det er så koselig å rusle rundt på Rognan. Vi har det veldig fint, og kommer sikker til å være nesten stemmeløs og ha gangsperre mandag, for vi danser også, forteller Kjerstin Sørhaug Moe.

Selv arrangerte de stevne for Helgeland distrikt for tre uker siden med 14 kor til stede.

Powered by Labrador CMS