Brostein-firmaet Alpeks er lokalisert i Sørfold, men tar oppdrag hos private eller bedrifter i hele Salten. Foto: Maria Trondsen
Brostein-firmaet Alpeks er lokalisert i Sørfold, men tar oppdrag hos private eller bedrifter i hele Salten.

Steinlegger gjerne i hele Salten

- Hvorfor legger folk asfalt rundt husene sine, når det finnes brostein?

Publisert Sist oppdatert

SØRFOLD/ FAUSKE: Det spør Andrejs Pesko, gründer av det nyoppstartede firmaet Alpeks, som holder til i Sørfold. Han tar gjerne oppdrag i hele Salten.

Tredje oppdrag

Han er i gang med sitt tredje oppdrag på Fauske. Sammen med sønnen Glebs (27) skal Andrejs steinlegge en innkjørsel på Erikstad denne dagen.

En haug med sand glir av lasteplanet og ned på fiberduken. Andrejs og Glebs er klare med spadene. Når sanda er fordelt utover gårdsplassen, skal den komprimeres.

Grunnarbeid

Men det ligger mye arbeid under fiberduken. Først skal all jord og leire bort. Så legges det pukk, deretter duk med sand oppå.

- Et godt grunnarbeid er kjempeviktig, sier Glebs, og starter maskinen som har det artige navnet hoppetusse.

Han går fram og tilbake over sanda, som blir pakket og hard. Endelig er det klart for å legge stein.

Grundig

- Hvor dypt grunnarbeidet må gjøres, kommer an på hvordan grunnen er fra før, forklarer han.

- Hva skjer hvis man ikke gjør et godt grunnarbeid?

- Vannet bryter seg opp gjennom bakken når det blir frost. Derfor er det viktig å fjerne alle masser som binder vann, som jord og leire. Så slipper man «telehiv». Deretter er det viktig med god drenering.

Hoppetussa

Andrejs driver firmaet Alpeks sammen med kona Valerija, som har fagbrev som hagedesigner. Før de flyttet til Røsvik for tre år siden, drev de en brosteinsfabrikk i Latvia. De to sønnene fikk ganske tidlig opplæring, og dermed snakker vi om ei familiebedrift med lang erfaring i faget.

Glebs har slått av hoppetussa og er i ferd med å legge stein i en pen linje. Det går i høyt tempo når Andrejs kaster stein etter stein til han.

- Jeg liker denne jobben. Alle oppdrag er ulike, og det er fint å løse forskjellige typer utfordringer, sier den unge mannen.

Sand i sprekkene

Når steinene er på plass, skal fin sand strøs i sprekkene mellom steinene.

ANNONSE

- Det er for at ikke vannet skal trenge ned, og i tillegg blir det hele stabilt, forteller Glebs.

Etter å ha sett på hvordan de jobber med selve steinleggingsprosessen, får jeg se et par av oppdragene Alpeks har hatt allerede på Fauske.

To nabovillaer i Finneidlia har fått plettfri gårdsplass og plen. Resultatet ser perfekt ut. Nærmest ærverdig.

Start opp

Andrejs og kona Valerija var med på Start opp Salten i vår, for å gi bedriften en god start. Kort tid etter er de godt i gang, og oppdragene tikker inn.

Andrejs har tro på steinlegging i Salten. Mens man lenger sør i Europa legger brostein «over alt», velger nordboerne singel eller asfalt utenfor husene.

- Folk her er opptatt av å ha pent hus, pene møbler. Men innkjørsel og uteplass er visst ikke like nøye? Det er jo det første man møter utenfor et hjem, sier han undrende.

Fordel

Kanskje er det lange vintre med mye snø og is, og en kort barmark-sesong som gjør at folk ikke legger ned mye energi i gårdsplassen. Men nettopp vintrene er ifølge Andrejs en grunn til å legge brostein.

- For når tela bryter opp gjennom asfalten, blir det stygge sprekker og kuler. Brostein er mye lettere å skifte ut og vedlikeholde, sier Andrejs, som understreker at med et godt grunnarbeid skal tele uansett være et ikke-problem.

Og mens asfalt må skiftes ut eller vedlikeholdes etter cirka syv år, kan brostein ligge i 25 til 30 år før den trenger reparasjon.

Design

Folk som tar kontakt med Alpeks, skal få hjelp til å designe gårdsplassen, oppkjørselen, hagen eller uteplassen. Enten det er rådgivning, grunnarbeid, drenering, beplantning, hekk, plen eller steinlegging. Og Andrejs og Valerija, som står for selve designet, blir ekstra glade når han får oppdrag som gjør at de må tenke kreativt.

- Nordmenn flest er litt skeptiske foreløpig. De er redde for å eksperimentere. Men det er ikke farlig.

Powered by Labrador CMS