TIL LESVOS. Cilje Helen Samuelsen (28) reiser til Hellas for å bidra i hjelpearbeidet på øya Lesvos. Hun arbeider til daglig på Rognan, men har satt av ei uke i desember til frivillig arbeid gjennom hjelpeorganisasjonen Amadia. Foto: Maria Trondsen
TIL LESVOS. Cilje Helen Samuelsen (28) reiser til Hellas for å bidra i hjelpearbeidet på øya Lesvos. Hun arbeider til daglig på Rognan, men har satt av ei uke i desember til frivillig arbeid gjennom hjelpeorganisasjonen Amadia.

Skal redde liv i Hellas

Cilje Samuelsen (28) forlater hus og hjem midt i julestria for å hjelpe flyktningene som kommer i land på øya Lesvos.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL/ LESVOS: Steigenkvinnen som er bosatt på Rognan prioriterer å rekke ut ei hand til båtflyktningene, foran å lage julestemning hjemme i sitt eget hus.

Hun ankom Hellas i natt, og det er ikke fritt for at hun er spent med tanke på den uka som ligger foran henne.

- Føles riktig

- Jo, klart det er spennende, men det føles riktig å hjelpe når man får muligheten til det, sier Cilje Helen Samuelsen.

Hun forteller at kofferten er pakket med ekstra varme klær, noen leker og litt førstehjelpsutstyr. Det er første gang hun gjør noe sånt som dette, og hun vet at hun kan komme til å møte litt av hvert når hun ankommer Lesvos.

Frivillig arbeid

Fortsatt kommer båter fullpakket med mennesker i land på den greske øya, uten mat og klær.

Og siden været begynner å bli kaldere og dårligere, er hjelpearbeiderne uunnværlige. De kommer fra alle steder i Europa.

Det er gjennom den norske frivillige hjelpeorganisasjonen Amadia International at Cilje har valgt å drive med hjelpearbeid på frivillig basis.

Mange har bidratt

- Vi er et team på syv stykker fra hele landet som reiser nedover, sier Cilje, som er fylkesleder i organisasjonen.

Teamet har også med seg midler til å skaffe mat og vann til flyktningene. Da Cilje skrev på Facebook om turen til Lesvos, var folk ivrige med å donere både penger, hodelykter og refleksvester.

- Innsamlede midler går rett til formålet, ifølge Cilje, som føyer til at Amadia var de første som reiste med hjelpesendinger til Lesvos.

- Mye følelser

- Hva tror du at du kommer til å møte på Lesvos?

- Jeg tror det blir mye følelser. Både på godt og vondt. Gledesrus, men også stor fortvilelse. Noen er lykkelige for å ha kommet vel i land, men så er det mange hindringer som møter dem. Noen har en plan for hvor de skal, andre møter stengte grenser og fulle mottak.

I tillegg er det mange som drukner underveis på havstykket fra Tyrkia og til Lesvos.

Gi omsorg

Cilje og resten av teamets oppgaver blir å gi omsorg til de som kommer i land. Mat, tørre klær, eventuelt førstehjelp.

- Vi skal ha fokus på å møte de med respekt og gi nødvendig hjelp og riktig informasjon, slik at de kan komme seg videre.

Hun er overbevist om at de menneskene hun kommer til å møte er flotte mennesker, og er lei seg for alle hat-ytringene om flyktninger som får versere på internett.

Full støtte

Selv reiser Cilje fra de to barna sine på ett og fire år og samboeren sin for noen dager, i det som for mange er årets travleste måned.

- Ungene vil jo ikke at mamma skal reise. Men jeg har snakket med fireåringen om det, som samtidig ønsker at jeg skal hjelpe de som trenger det, smiler tobarnsmoren, som får full støtte fra samboeren.

Et forbilde

Hun mener man gjerne kan tenke over hvilket forbilde man vil være for sine barn.

- Det går an å bidra uten å reise noe sted. Selv fikk jeg muligheten til det, men det er mange andre måter å hjelpe på.

Powered by Labrador CMS