STORT POTENSIALE. Mathilde Winther og Kristian Amundsen i Fauna KF er spent på fortsettelsen når det kommer til et felles destinasjonsselskap i Salten. - Det er et stort uutnyttet potensiale i hele regionen, sier de. Foto: Frida Kalbakk
STORT POTENSIALE. Mathilde Winther og Kristian Amundsen i Fauna KF er spent på fortsettelsen når det kommer til et felles destinasjonsselskap i Salten. - Det er et stort uutnyttet potensiale i hele regionen, sier de.

- Samarbeid er nøkkelen til suksess

Turisme er i vinden som aldri før. I Salten og på Fauske er de opptatt av å utnytte potensialet til det fulle.

Publisert Sist oppdatert

Litt fakta

- Med forankring i Saltenstrategiene har Salten regionråd tatt initiativ til et felles prosjekt for helhetlig organisering av reiselivet.

- Gruppa jobber med fire strategier, hvor visjonen er Salten som reisemål mot 2025.

- De fire strategiene er: posisjon, opplevelse, destinasjonsservice og realsjonsstrategi.

- Visit Bodø har prosjektansvaret, men Fauske kommune har vært med i en rådgivende arbeidsgruppe gjennom Fauna.

- Bakgrunnen for å danne et felles destinasjonsselskap er at en samlet region trenger langsiktig, systematisk og forutsigbar satsing på reiselivet for å lykkes som destinasjon.

- Nord-Norge er den landsdelen som øker mest på reiseliv. 1 av 15 jobber i Norge i dag er tilknyttet reiselivsnæringen.

FAUSKE: - Interessen for Nord-Norge er kjempestor. Hele Salten har alt å vinne på å stå sammen i et felles destinasjonsselskap. Samarbeid er vårt fremste konkurransefortrinn, sier Mathilde Winther i Fauna KF.

Hun sitter i en arbeidsgruppe sammen med Meløy, Steigen og Bodø for å kunne jobbe fram strategier i forhold til turisme. Hovedmålet er å selge Salten som region.

- Jeg opplever en god klang hos kommunene der ute, sier Winther.

Venter på klarsignal

I desember var det flere kommuner som gikk med på å stifte et felles destinasjonsselskap i Salten, med vekt på turisme.

Fortsatt er det noen kommunestyrer igjen, men i løpet av januar skal alle kommunene ha sagt sitt.

- Jeg tror det er viktig at alle kommunene inkluderes på en god måte, sier Kristian Amundsen, som er daglig leder i Fauna.

Potensiale

Winther og Amundsen er begge klare på at det ligger mye uutnyttet potensiale i regionen. Også på Fauske.

- Turistene bryr seg ikke om kommunegrenser. Og derfor er det viktig å se Salten som en enhet. Det gjelder å legge infrastrukturen til rette for utviklingen, sier de.

Winther nevner Lofoten, Gudbrandsdalen og Røros som steder som har klart å stå skulder ved skulder for å få til et samarbeid innenfor turistnæringen.

Vinter-vekst

Om sommeren er det allerede mange turister innom Fauske. Fauske hotell har blant annet hatt nærmest fullt belegg.

- Men utfordringen er å få til noe helårsbasert i regionen, sier de to.

Vinterturisme er i vekst og regionen Nord har vokst mye de siste årene.

- Det sier mye om trender og ikke minst om potensiale, sier Winther.

Amundsen og Winther sier at det samlet sett er et godt tilbud i Salten når det kommer til naturopplevelser, overnatting og kultur, men at det fortsatt er rom for mye mer.

- Kyst og innland er tett på, og det er mye som allerede er etablert som er verdt å bygge videre på.

Viktig med næringsliv

Kommunene er bare ett element i det store puslespillet. Næringslivet må også være med på laget.

- En tett dialog med næringa er helt avgjørende. Kommunene skal bygge merkevaren Salten, men det er bedriftene selv som må være på banen for å selge seg selv. Også at de spiller på lag for å få til ting, sier Winther og Amundsen.

Omfattende

Å si noe konkret om hva som skjer videre er vanskelig. Men Amundsen og Winther er uansett klare på hva som er nøkkelen til suksess. Og det er samarbeid.

- Vi må bruke samarbeid som et verktøy for å bygge opp et varemerke.

Dette er snakk om en regional satsning og da må alle være med på laget.

- Det er ut spennende og omfattende prosjekt. Når kommunene har sagt sitt starter jobben med å involvere alle parter, og samtidig gjøre noen klare prioriteringer, sier Amundsen.

Gode forutsetninger

- Hvis vi spoler fem år fram i tid. Hvordan ser det ut
i regionen
da?

- Vi burde ha forventninger om at det da er et selskap som er godt etablert og at noen delmål er nådd. Vi har i alle fall alle forutsetninger for å lykkes, sier Winther.

Hun oppfordrer folk til å ta kontakt med Fauna dersom de sitter med ideer og tanker rettet mot reiseliv.

- Fauna har åpne dører, sier hun avslutningsvis.

Powered by Labrador CMS