UVÆR. Det ble kun fraktet ett lass med søppel til utskiping denne dagen, siden sterk vind gjorde det nesten umulig å komme seg fra land og ombord i «Olav Vik».
UVÆR. Det ble kun fraktet ett lass med søppel til utskiping denne dagen, siden sterk vind gjorde det nesten umulig å komme seg fra land og ombord i «Olav Vik».KLARE FOR Å GJØRE EN INNSATS. Det var ikke noe å si på engasjementet til elevene i førsteklassen ved Saltdal videregående skole da de skulle ut for å samle inn søppel i fjæra langs fjorden. Fra venstre: Kristine Strøm, Tina Helen Horn, Oda Martine Bangfil, Marthe Testad, Matilde Sabina Tostrup, Sara Emilie Rossi Kristiansen og Marit Stormo. Alle foto: Helge SimonsenHJELPER HVERANDRE. Både Saltdal båtforening og elevene ved Saltdal videregående skole så fram til å få ryddet opp ute i fjæra.FORNØYD. Sara Emilie Rossi Kristiansen var godt fornøyd med mengden søppel hun og de andre som fikk levert hadde klart å samle sammen.

Se video:

Renset fjæra for søppel i stormkastene

Det ble en luftig mandag ute for førsteklassingene ved Saltdal videregående skole.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: De siste ukene har det vært mange aksjoner for å holde det ryddig langs kysten i Norge. Over hele landet har frivillige stilt opp i tusentall for å ta vare på sitt nærmiljø.

Også i Indre Salten stiller folk opp, og mandag var det på tide å gjenta en suksessoppskrift fra i fjor. Da stilte førsteklassen ved Saltdal videregående skoles studiespesialisering opp, og sammen med Saltdal båtforening fikk de samlet opp over 90 sekker med søppel fra fjæra vi alle bruker.

- Utrolig glad

Leder av båtforeningen, Petter Kristiansen, er imponert over at ungdommene er med på å ta ansvar.

- Det er veldig oppløftende å se på at de er med på å sørge for at vi tar vare på nærmiljøet. I tillegg jobber de som bare det, det er bare å se tilbake på innsatsen de gjorde i fjor, slår skipperen på skøyta «Olav Vik» fast.

Ut i fjæra

Etter å ha møtt opp på båthuset på Rognan, ble elevgruppa på rundt 20 stykker delt opp og fraktet til forskjellige deler av den innerste delen av fjorden. At fra Botn, Saksenvik, Langset og Vik fikk besøk av de driftige elevene.

Været var ikke meldt til å være all verden, men da dagen startet var det ikke noe som tydet på at det ville bli en problematisk dag ute for søppelplukkerne. Båtforeningen fikk alle ut på plass, og de startet opp med plukkingen.

Hjelpe til

Elevene selv syntes det å være ute en dag for en god sak var veldig enkelt. De forstår hvor viktig det er å sørge for at søppel, og særlig plast, ikke blir en del av økosystemet her.

- Det er absolutt fint å være med på å gjøre en forskjell. Den er kanskje ikke så stor, men alt man kan gjøre for å rydde opp i nærmiljøet er vi positive til, sier Oda Martine Bangfil til Saltenposten.

- Det har jo blitt langt mer fokus på dette med plastproblemer i havet, og at innen et visst år kommer det til å være mer plast enn fisk i havene. Det er skremmende å høre, sier hun mens de andre elevene nikker anerkjennende.

Uvær på lur

Men til tross for en god start, kommer det meldte uværet snikende ut fjorden. Før man vet ordet av det, så er både regn og sterk vind over både båter og søppelplukkere.

Med en bølgehøyde tett opp mot to meter og vind som til og med lagde små skypumper, ble det fort mer enn nok å holde seg på beina.

Båtforeningen fikk fraktet én ladning med elever og innsamlet søppel tilbake til skøyta «Olav Vik», men etter det måtte de melde pass. Det var ikke trygt nok å legge til i fjæra med lettbåtene, og dermed måtte elevene hentes med bil.

Mindre - og det er bra

Det ble samlet inn mange søppelsekker i løpet av dagen, men ikke like mange som året før. Det er noe som er entydig positivt, sier Petter Kristiansen.

- Elevene sier det ikke er så mye søppel i fjæra, og det er veldig bra. At vi ikke samler inn like mye som i fjor er kjempebra. For det handler ikke om mangel på innsats, bare på søppel. Det betyr at aksjoner som denne fungerer, og det er veldig oppløftende, sier han.

Powered by Labrador CMS