ALLTID UTE. Andreas Viestad streber etter å lage mat ute, og helst så lokal som det lar seg gjøre. Det har gjort at mange land har fått et nært forhold til norske råvarer og ikke minst norsk natur. Begge foto: Sverre Breivik
ALLTID UTE. Andreas Viestad streber etter å lage mat ute, og helst så lokal som det lar seg gjøre. Det har gjort at mange land har fått et nært forhold til norske råvarer og ikke minst norsk natur. Begge foto: Sverre BreivikSTORFORNØYDE. Produksjonssjef i Tellus, Jan Erik Lustig (t.v.) sammen med markedssjef for Nordlandsbanen, Bjørn Tore Hansen

Rein matglede i høyden

Andreas Viestad og Tellus Works AS var torsdag på Saltfjellet for å spille inn en ny episode i serien «En bit av Norge». En serie som har tatt helt av i USA.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Det er ikke hver dag at en kjendiskokk rigger seg til med et mobilt kjøkken ute i et rufsete nordnorsk høstvær.

Til tross for at været torsdag ikke var det folk har begynt å venne seg til nordpå var både Viestad, filmteamet og representanter for NSB svært fornøyde med innspillingene.

Mye god mat i nord

Kokken, produksjonsteamet fra Tellus og noen fra NSB-ledelsen hadde sammen tatt toget fra Trondheim for å lage en ny episode i den populære serien der Viestad står ute og lager lokal mat.

De var i Namsen og fisket villaks før de ankom Lønsdal og Saltfjellet hotell der de hadde sin base. Derfra dro de til Polarsirkelsenteret og fant en fin høyde å koke på.

- Dere har mye god mat i nord og når vi fikk tak i skikkelig reinkjøtt her, så bruker vi de råvarene, sier Viestad.

Fokus på kortreist mat

For de som har lyst å lage reinsdyrkjøttboller med godt tilbehør så er det bare å benke seg foran tv-apparatet i løpet av våren 2015.

Da kan du også se at Viestad har fokusert på andre lokale matvarer.

- Vi har med brunost fra Sæterstad gård i Hattfjelldal, ferske lokale tyttebær og kantareller, Gulløye-potet og en gulrotmarmelade fra «Han Sylte» i Bodø. Topp varer som alle er egnet og smaker svært godt til vilt, sier Viestad.

Saltenposten fikk smake på maten etterpå og vi kan på det varmeste anbefale denne menyen.

NSB en sentral aktør

- Vi har vært med å legge til rette for tre programmer i denne serien. Da fokuseres det på matopplevelser langs henholdsvis Bergensbanen, Raumabanen og Nordlandsbanen, sier Jan Helge Østlund, rådgiver i markedsavdelinga i NSB og markedssjef for Nordlandsbanen, Bjørn Tore Hansen.

Hansen synes det er flott at Tellus har valgt å bruke toget som en rød tråd gjennom disse tre programmene, og synes det er ekstra artig at programserien er så ettertraktet og populær også i USA.

Rent og luftig

Vi spurte produsent Jan Erik Lustig i Tellus Works AS hvorfor han trodde serien var og er så populær i USA. Lustig mener det skyldes flere ting.

- Norge og Skandinavia er en sikker del av verden og den forbindes med renhet, rene råvarer, et moderne land med bra politiske system, luftig og litt eksotisk, sier Lustig.

Lustig er svært fornøyd med tv-bildene de har fått på Saltfjellet. Fredag morgen skulle filmteamet ut og fortsette filmingen før de skulle sette kursen mot Saltstraumen for å lage mere mat foran kamera.

Artig med fokus

Delegasjonen bodde og spiste på Saltfjellet hotell på Lønsdal, noe vertskapet syntes var stor stas.

- For oss er det selvsagt artig at media fokuserer på dette flotte området og det er alltid hyggelig med slike gjester, sier Sissel Ilstad.

På menyen til Viestad og besøket var det selvsagt rein til hovedrett.

Viestad har vært mye nordpå, men dette var hans første stopp på Saltfjellet.

- Det er jo litt spesielt for en søring å stå ved støtta der Polarsirkelen går. På nordsiden er det jo Arktis og man beveger seg på en dramatisk måte inn i et annet klima og landskap. Det er utrolig vakkert i dette området og jeg må si at jeg liker både råvarene og folket nordpå. Dere er jo veldig direkte og har en fin måte å møte folk på. Humor og en bra tone mellom folk er jo viktig, sier Viestad.

Første gang

For Viestad var dette også første tur med Nordlandsbanen, men han har vært med tog nord for Polarsirkelen tidligere. Da med den transsibirske jernbane.

- Nordlandsbanen er en strekning full av opplevelser som jeg virkelig kan anbefale. Vårt oppdrag på turen er nettopp og vise mat- og naturopplevelser langs Nordlandsbanen. Vi er også opptatt av å vise at matkultur ikke handler bare om festmat, men vel så mye den hverdagsmaten som gir egenidentitet, sier Viestad.

Powered by Labrador CMS