STOR LAKS. Bjørn Tore Savstad fra Tverlandet fikk denne laksen på åtte kilo på sluk på Strand i fjor, og fikk dette bildet som minne før laksen ble satt ut igjen. Foto: Espen Moland
STOR LAKS. Bjørn Tore Savstad fra Tverlandet fikk denne laksen på åtte kilo på sluk på Strand i fjor, og fikk dette bildet som minne før laksen ble satt ut igjen.

Perfekte forhold like før laksestart

Det er perfekte forhold i Beiarelva like før laksestart.

Publisert Sist oppdatert

BEIARN: Natt til lørdag åpner årets laksesesong i Beiarelva. Bror Hemminghytt er optimistisk og spent.

Han er leder i Beiarelva SA, og har tro på at årets sesong kan bli god for laskefiskerne.

- Lover godt

- De skal fiske avkom av den gode gytebestanden vi hadde i 2009. Det lover godt, sier Hemminghytt.

I fjor ble det en fantastisk sesong for laksefiskerne i elva. Hele 5,8 tonn fisk fordelt på 1.300 eksemplarer laks ble fisket i Beiarelva i løpet av sommeren. I tillegg ble det tatt nesten 900 kilo sjøørret, fordelt på 835 fisker.

Flott vannstand

Laksefiskerne som kan ta sitt første kast ved midnatt natt til lørdag, møter en blank elv med 50-60 kubikkmeter vatn.

- Forholdene er helt fantastiske, konstaterer Bror Hemminghytt.

Mer markfiske

Nytt av året er at markfiske er tillatt fra Vold og nedover til utløpet av elva hele sesongen. I fjor var det bare lov på slutten av sesongen.

Som i fjor har fiskerne lov å ta på land en laks om dagen, og totalt fire i løpet av sesongen. Men de må være under 65 centimeter lang. Det må også sjøørreten være, men her er kvoten fire fisker per døgn og 20 på sesongen.

- Alternativ å stenge

All fisk over 65 centimeter skal settes ut igjen.

- Det skal sikre at det er nok gytefisk igjen i elva, slik at vi når bestandsmålet for elva, sier Hemminghytt.

Han er klar over at utsetting av fisk er omdiskutert.

- Men alternativet er å stenge elva, konstaterer han.

Vaktmestere

Beiarelva SA har ansatt to vaktmestere, en mann og en kvinne som skal passe på elva i år. De skal holde oppsyn i elva, passe på at reglene for fisket blir etterlevd, guide fiskerne og svare på spørsmål.

- Vi har også inngått en avtale med Beiarvekst om at de skal rydde søppel i elva. Det er en jobb som 9. klasse har hatt tidligere, men som de ikke ønsker lenger. Søppel som blir samlet setter de ved veien, og det samler Iris inn, forteller Bror Hemminghytt.

Fiskekort på nett

Når det gjelder fiskekort, må de stort sett kjøpes i Beiarn. Bare for to vald, Trones og Haugmo/Israelsbakk, er det mulig å kjøpe fiskekort på nett.

- Her ligger vi nok litt etter andre elver, konstaterer lederen av Beiarelva SA.

Powered by Labrador CMS