FÅR FLERE DOSER. Norge har fått i stand en avtale med Modena om vaksiner som også skal kunne tilpasses nye virusmutasjoner.
FÅR FLERE DOSER. Norge har fått i stand en avtale med Modena om vaksiner som også skal kunne tilpasses nye virusmutasjoner.

Ny vaksineavtale inngått, flere doser på vei og litt mer frihet for eldre

Det er optimistiske nyheter som kommer fra Helse- og omsorgsdepartementet. Samtidig varsles det om mulige forsinkelser og forbehold.

Publisert Sist oppdatert

Regjeringen inngår avtale med vaksineprodusenten Moderna om kjøp av mer vaksine. Den nye avtalen, som har kommet i stand gjennom EU-samarbeidet, kan sikre Norge tilgang på 2,46 millioner flere vaksinedoser fra tredje kvartal.

– Det viktigste med denne avtalen er at den kan sikre Norge tidlig tilgang til nye vaksiner som vil kunne bekjempe nye virusvarianter. Dette er av stor betydning, siden det kan komme nye varianter som vanskeligere å stoppe med dagens vaksiner. Med denne avtalen, og med avtalen som nylig ble inngått med Pfizer-BioNTech, er vi langt bedre rustet til å møte fremtidige utbrudd med nye varianter, dersom de kommer, sier helse- og omsorgsminister minister Bent Høie i en pressemelding.

650.000 doser i mars

Norge vil få rundt 650.000 vaksinedoser i mars hvis alt går etter planen. Det er nesten dobbelt så mange d#oser som i februar. I april får vi sannsynligvis betydelig flere doser enn i mars.

– Samtidig vil det alltid være usikkerhet rundt vaksineleveranser. Vi må derfor også i tiden fremover være forberedt på både gode og dårlige nyheter, påpeker Høie.

Nye råd til eldre

Nye råd til eldre

De aller fleste eldre som bor på sykehjem i Norge er allerede fullvaksinert. Nå får stadig flere hjemmeboende eldre vaksinen. Når eldre som bor hjemme er fullvaksinert, kan de leve mer som normalt.

- Vi vet at mange eldre har levd tilbaketrukket og følt seg ensomme under koronapandemien. Derfor er jeg glad for at de som nå er fullvaksinert kan få mer besøk og ha fysisk kontakt, sier helse- og omsorgsminister Bent Høie.
På oppdrag fra HOD har Helsedirektoratet og Folkehelseinstituttet kommet med råd og anbefalinger til hjemmeboende eldre og andre i risikogrupper som mottar kommunale helse- og omsorgstjenester utenfor sykehjem, når disse er fullvaksinert mot covid-19. Direktoratet og FHI anbefaler at rådene gjelder fra to uker etter fullvaksinasjon (andre dose). Man legger til grunn at vaksinens beskyttelse varer i seks måneder etter siste dose.

Powered by Labrador CMS