PÅ STELL. Nestleder Kurt Lund (t.v.) og leder Mats Engan ønsker velkommen til «nye» Fauske biljardklubb. Foto: Stig Bjørnar Karlsen
PÅ STELL. Nestleder Kurt Lund (t.v.) og leder Mats Engan ønsker velkommen til «nye» Fauske biljardklubb.

Håper på flere medlemmer

Ny biljard-giv i Fauske

Etter omfattende dugnadsarbeid står Fauske biljardklubb fram med ny giv. Nå håper de på medlemsvekst og at enda flere vil spille turneringer.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: De tre biljardbordene ved inngangen til bowlinghallen er delvis demontert, og med nytt dekke og nye kanter framstår de som nye.

Nå har biljardklubben satt inn dør med lås.

Hit kan alle medlemmer som betaler 300 kroner måneden komme seg inn når som helst.

Hver torsdag har de klubbkveld. Da kan også ikke-medlemmer komme og prøve seg.

Klare regler

- Det er brukt 17-18 timer dugnad på hvert av bordene, og det er særlig Kurt Lund og Morten Sjø som har gjort mesteparten av arbeidet, sier Mats Engan. Han er leder i biljardklubben.

Låst dør med kode, klare ordensregler og krav til å polere kulene etter spill er noe av det som preger den nye given i biljardklubben.

Ønsker nye bord

Mats Engan og Kurt Lund var i fjor de eneste som spilte regionale Norgescup-turneringer.

Engan regnes som klubbens beste spiller, men i en turnering ble Geir Allan Lande nummer to, en stor prestasjon.

I år er det flere som vil være med i norgescup, og for to uker siden arrangerte Fauske biljardklubb turnering med 13 deltagere. Tre av dem kom fra Bodø.

De tre biljardbordene er renovert, men de holder fortsatt ikke standarden som kreves for å arrangere norgescup. Nye bord, som er tyngre og tilfredsstiller alle krav koster 46.000 kroner pr bord.

Gammel klubb

- Jeg legger mye vekt på det taktiske når jeg spiller, sier Mats Engan, som mener det sosiale er viktig i en sånn klubb.

Jeg kommer til å bruke mer tid på biljard framover. Jeg går for å komme på et høyere nivå, sier Kurt Lund.

Biljardklubben har eksistert i ett siden den ble startet på 80-tallet, selv om den har vært mer eller mindre i dvale i noen perioder.

Den ble startet av Erling Hansen i et lokale i Sjøgata. Han er nå en av de ivrigste medlemmene.

Kenneth Bendiksen

Men når man først er inne på historie, trekker både leder og nestleder fram Kenneth Bendiksen. Han er den eneste i klubben som har deltatt i internasjonale turneringer.

Han spiller ikke lenger biljard av helsemessige årsaker, men han beskrives som et stort forbilde og en person av stor betydning for klubben gjennom mange år.

Powered by Labrador CMS