I SALTDAL: Nye Veier kom til Saltdal for å se på strekningen de har fått mandat til å utbedre. Fra høyre: Jon Terje Ekeland og Asbjørn Heieraas fra Nye Veier AS, Ordfører Rune Berg, daværende fylkesråd for samferdsel Bent Joacim Bentzen og prosjektleder samferdsel Per Gaute Pettersen i Salten Regionråd. I tillegg deltok kommunedirektør Stein Ole Rørvik og leder plan og utvikling Ivar Skogset. Foto: Saltdal kommune
I SALTDAL: Nye Veier kom til Saltdal for å se på strekningen de har fått mandat til å utbedre. Fra høyre: Jon Terje Ekeland og Asbjørn Heieraas fra Nye Veier AS, Ordfører Rune Berg, daværende fylkesråd for samferdsel Bent Joacim Bentzen og prosjektleder samferdsel Per Gaute Pettersen i Salten Regionråd. I tillegg deltok kommunedirektør Stein Ole Rørvik og leder plan og utvikling Ivar Skogset.

Ble utsatt på ubestemt tid:

Nå er ny E6 i Saltdal tilbake i rute igjen

Etter å ha vært inne i varmen som et startklart veiprosjekt hos Nye Veier, ble strekningen på E6 mellom Borkamo og Sørelva utsatt på ubestemt tid. Nå er den tilbake på planen igjen.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Det var mange som ble meget bekymret for den videre framdriften på prosjektet ble stanset på ubestemt tid tidligere i år. Etter å ha ventet i lang tid på at den farlige veibiten mellom Saltfjellet og Borkamo skulle utbedres, var det svært nedslående å få beskjeden om at det ikke var sikkert det ville bli noe av den planlagte utbyggingen med det første likevel.

Men mandag kom beskjeden fra Nye Veier om at konkurransegrunnlaget skal ut i markedet på nyåret likevel.

Nye Veier skal gjennomføre konkurranser for tre strekninger på E6 den nærmeste tiden.

E6-strekningene som skal ut i markedet er:

• Storhove-Øyer (Innlandet) – er allerede i konkurranse
• Berkåk-Vindåsliene (Trøndelag)
• Sørelva-Borkamo (Nordland).

I tillegg planlegger Nye Veier for at to enkeltprosjekter på henholdsvis Rv13 i Vestland og E136 fra Dombås til Vestnes sendes ut i markedet den kommende tiden. Konkurransene vil komme i år og starten av neste år.

Ambisiøs plan

- I januar gikk vi ut med en plan for 2022 om syv nye kontrakter i markedet. Dette viste seg i ettertid å være for ambisiøst. Vi ser nå at prosjekter der kontraktene er signert, har hatt betydelig utgiftsvekst. Dette er blant annet en konsekvens av svært høye råvarepriser globalt. I tillegg er det stor usikkerhet knyttet til den videre utviklingen på både råvarepriser og den kapasiteten hos våre leverandører vi er avhengig av, sier administrerende direktør i Nye veier, Anette Aanesland.

Hun understreker at selskapet har full produksjon i temmelig lang tid fremover i de mange prosjektene som er igangsatt, og at nye prosjekter forberedes og utvikles kontinuerlig.

-Jeg vil også understreke at selskapet arbeider med å holde kostnadene nede i prosjektene, særlig i de som nå er under planlegging. I den situasjonen vi alle er i nå, er dette viktigere enn noensinne, legger Aanesland til.

Modne strekninger

Plan for konkurransene

Strekningene som går ut i markedet karakteriseres som modne, og i et par av disse har forberedende arbeider allerede startet opp.
- I tillegg er de ikke så omfattende og komplekse som en del av de øvrige strekningene i porteføljen vår. Vi mener de prosjektene vi nå går ut i markedet med, ikke er de som er mest utsatt for kostnadsøkninger på viktige innsatsfaktorer som eksempelvis stål, sier Anette Aanesland.

Direktør for kontrakt og marked i Nye Veier, Bjørn Børseth, forteller at konkurransen for bygging av ny E6 Storhove-Øyer går som planlagt. Fristen for kvalifikasjon var 20. mai.
- Videre følger konkurransen for E6 Berkåk-Vindåsliene i medio september med kvalifikasjonsfrist 03. november. Deretter følger Rv13 i november, trolig sammen med et mindre prosjekt på E136 i Romsdalen. Sørelva-Borkamo er ventet ut i markedet januar 2023, med kvalifikasjonsfrist 15. februar, forklarer Børseth.

Powered by Labrador CMS