GODT HUMØR. Yorkshire-terrieren Selma kan ikke gjøre så mye, men hun er flink til å sette folk i godt humør Foto: Frank Øvrewall
GODT HUMØR. Yorkshire-terrieren Selma kan ikke gjøre så mye, men hun er flink til å sette folk i godt humør

Anbefaling:

Mye trivsel i en liten kropp

Da min kone foreslo at vi skulle få oss en liten hund, en Yorkshire terrier, var jeg helt imot det.

Publisert Sist oppdatert

Vi hadde hver vår hund da vi traff hverandre, jeg hadde en strihåret vorsteh og hun en engelsk setter.

Begge var gode jakthunder, og jeg kunne ikke forstå hva vi skulle bruke en så liten hund til.

Men som vanlig endte det med at jeg måtte gi meg. Lille Selma kom inn i huset, og sjarmerte meg i senk ganske umiddelbart. Vorsteheren min så ikke på nyanskaffelsen som en inntrenger, tvert i mot ble de gode venner fra første stund.

Den lille krabaten er med på det meste, bortsett fra lange jaktturer. Men hun liker å gå på tur, og tripper med på de fleste plasser. Hun kan brukes både til å gå spor og trene agility. Dyp snø er ikke å anbefale, men så setter hun heller ikke noen spor i skiløyper.

Dessuten er hun håndterlig å ha med seg, hun tar ikke stor plass og gjør ikke mye av seg. Bortsett fra at hun gjerne kjefter litt på fremmende. Hun er ikke verre å dressere enn andre hunder, og bruk av godbiter er den aboslutt beste måten.

Det er mye selskap og trivsel i å ha en liten hund. Ikke minst er Selma flink til å sette folk i godt humør. Av alle "ubrukelige " hunderaser kan jeg anbefale en Yorkshire terrier.

Powered by Labrador CMS