UTFORDRINGER. Posisjonen har aldri lagt skjul på at de har utfordringer når det gjelder økonomien. Likevel sier de at de har kontroll. Fra venstre sekretær Berit Vestvann Johnsen, varaordfører Ronny Borge (H) og ordfører Siv Anita Johnsen Brekke (Ap). Begge foto: Frida Kalbakk
UTFORDRINGER. Posisjonen har aldri lagt skjul på at de har utfordringer når det gjelder økonomien. Likevel sier de at de har kontroll. Fra venstre sekretær Berit Vestvann Johnsen, varaordfører Ronny Borge (H) og ordfører Siv Anita Johnsen Brekke (Ap). Begge foto: Frida KalbakkMOT SIN VILJE. Kjetil Sørbotten (Felleslista) sier det begynner å bli nok. - Likevel kan vi ikke stemme imot. Vi vil jo at de ansatte i kommunen skal få lønn.

Mener de har kontroll på pengene

Opposisjonen derimot er svært skeptiske til at Fauske kommunes kassakreditt nå er på 140 millioner kroner.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: På relativt kort tid har kassakreditten til kommunen blitt økt med mange millioner kroner. Først ble den økt fra 40 til 60 millioner, så fra 60 til 100 millioner kroner.

Torsdag ble det vedtatt i kommunestyret at den økes med ytterligere 40 millioner, og ender på 140 millioner kroner totalt.

Ikke velvilje

Men selv om rådmannen nå har fått fullmakt til å øke kreditten, så er det ikke med velvilje fra opposisjonen.

- De andre gangene har vi ikke sagt noe på det. For vi må ha god likviditet. Men nå begynner det å bli nok. Hele veien har vi blitt forsikret av posisjonen om at de har god kontroll, sa Kjetil Sørbotten (Felleslista) fra talerstolen.

Han synes ikke det ser ut som om det er god økonomistyring fra posisjonens side.

- Men det har ikke noe for seg å stemme imot. For vi vil jo at de ansatte i kommunen skal få lønn, sa han.

Bismak

Leif Lindstrøm (Frp) synes det hele virker urovekkende.

- Det er med bismak at vi stemmer for å øke kassakreditten Vi kan ikke gå imot et forslag som gjør at folk ikke får lønningene sine, sa han.

- Det er vi politikerne som er førende for hvordan man skal bruke pengene. Det er vi som sier ja til det ene og det andre. Må ta innover oss den økonomiske situasjonen og ikke bare skyve det over på administrasjonen, sa Lindstrøm videre.

Bekymret

Fra posisjonen tok Tom Vidar Karlsen (Ap) ordet. Han sa at også de er bekymret for å øke kreditten.

- Vi er klar på at vi ikke kan ha en videreutvikling som dette, og håper at det er siste gang vi øker kassakreditten, sa han.

Per Gunnar Skotåm (Rødt) berømmet Karlsen, og mente det var første gang han har hørt ydmykhet i forhold til den økonomiske situasjonen.

- Nøkkelen til å få bedre likviditet er å få til bedre drift, sa Karlsen.

Bankerott

- Jeg har ved flere anledninger påpekt at kommunen nærmer seg bankerott, og har følt meg latterliggjort, sa Skotåm.

- Etter siste møte angående dette gikk jeg tilbake til økonomimeldingene siden 2009. Samlet gjeldsoppbygging på Fauske har økt med 60 millioner hvert år, påpekte han.

Han frykter at det ender opp med at byggelånet i forbindelse med ny skole skal bli brukt opp på andre ting, lenge før noe som helst bygg er ferdig.

Ekspert

- Det forundrer meg at Skotåm kan stå på talerstolen og si hvordan dette fungerer. Tidligere har han vært ekspert på muggsopp, og nå er han ekspert på økonomi, sa varaordfører Ronny Borge (H).

- Det er dessuten bra at man har utfordringer. Ellers hadde det ikke vært vits å stå opp i dag.

Kassakreditten ble vedtatt økt mot fire stemmer.

Powered by Labrador CMS