PÅBUDT MED MASKER. I Slovakia er det nå påbudt med masker. - Dette bildet er fra en tur i butikken med en kompis. Drakta brukes humoristisk, det er viktig med litt humor i den ellers seriøse tiden, sier Steffensen.
PÅBUDT MED MASKER. I Slovakia er det nå påbudt med masker. - Dette bildet er fra en tur i butikken med en kompis. Drakta brukes humoristisk, det er viktig med litt humor i den ellers seriøse tiden, sier Steffensen.HJEM TIL SOMMERFERIEN. Melinda Steffensen håper hun får kommet seg hjem til Norge til sommerferien.ALT ER STENGT. Steffensen forteller at alt unntatt matbutikker er stengt og at det er lite folk ute i gatene.

Koronakrisen:

Melinda måtte holde seg inne hele påsken

Allerede mandag 9. mars stengte skolen som Melinda Steffensen fra Fauske går på.

Publisert Sist oppdatert

MARTIN/FAUSKE: Melinda Othelie Steffensen (21) fra Fauske bor og studerer medisin i byen Martin i Slovakia.

Steffensen er straks ferdig med sitt andre skoleår av totalt seks. Skolen hun går på, Jessenius Faculty of Medicine in Martin, stengte allerede 9. mars, på grunn av korona-

viruset. Det har vært nettundervisning siden.

- Jeg rakk å dra tilbake til Slovakia og gå på skole i tre uker før det stengte. Alt foregår hjemmefra og skolene er stengt fram til august eller september, forklarer Steffensen til Saltenposten.

Tidlig ute

Grensene til Slovakia er stengt og det er kun de med slovakisk statsborgerskap som får gå inn i landet.

- Det er ganske strengt her. Det er mulig å kjøre ut av landet, men da får jeg ikke lov til å komme tilbake. I tillegg er det karantene for de som kommer hit, forteller Steffensen.

- Slovakia var veldig tidlig ute med å stenge alt, mye tidligere enn Norge. Det har vært lave smittetall hele tiden, antakelig fordi det ble gjort tiltak så fort.

Total Lockdown

I påsken innførte Slovakia portforbud for alle innbyggerne. Det var ikke tillatt å forlate hjemmene sine med mindre det var for å handle

eller for å få litt mosjon.

- Det var ikke tillatt å møte andre mennesker enn de du bor i samme bygg med. Det var heldigvis bare akkurat den uka, men det var ganske strengt. Jeg har hørt at det ble observert bevæpnet politi i gatene, men det opplevde jeg ikke selv, forteller Steffensen.

- Jeg får mange meldinger fra familie og venner som lurer på hvordan det går med meg. Jeg har det veldig bra, men takk for om-

tanken.

Fokuserer på eksamen

Neste skoleår skal Steffensen ut i praksis og må kommunisere på slovaksisk.

- I tillegg til medisinfagene har jeg også slovakisk som et fag. Dagene går for det meste til skolearbeid. Og mange gåturer, ler

Steffensen.

Drink på studentbaren

Steffensen gjorde et forsøk på å dra hjem til Norge, men hun fikk ikke reise hjem.

- Jeg var litt syk. Ikke noe alvorlig, men man får ikke lov til å reise med mindre man er 100 prosent symptomfri. Nå når jeg likevel er her skal jeg bare fokusere masse på skole og håpe på å komme hjem til sommerferien, forteller Steffensen.

- Det første jeg skal gjøre når dette er over er å dra ut på restaurant å spise med vennene mine. Kanskje vi kan spille bowling etterpå før vi avslutter med en drink på studentbaren, forteller Steffensen og ler.

Powered by Labrador CMS