UNGDOM. De er ikke lenger ungdommer, ildsjelene som fremdeles holder Valnesfjord sin storstue Fellesheimen ved like. Nå håper de å få tilstrømming av unge engasjerte sambygdinger slik at tilbudet kan bestå. Foto: Erica Restoften
UNGDOM. De er ikke lenger ungdommer, ildsjelene som fremdeles holder Valnesfjord sin storstue Fellesheimen ved like. Nå håper de å få tilstrømming av unge engasjerte sambygdinger slik at tilbudet kan bestå.

Møte om Valnesfjords storstue:

- Må ikke havne i møllposen

Ildsjelene som har brent for Fellesheimen så langt, begynner å bli litt utbrent. - Vi trenger at noen nye gnister tennes for å holde liv i glørne, så ikke Fellesheimen havner i møllposen.

Publisert Sist oppdatert

Fellesheimens historie

Tomta ble kjøpt i 1921. Laget hadde ikke økonomi til å bygge hus da, men på slutten av 1920-tallet inngikk Framsyn og Losje Regnbuen i Valnesfjord et samarbeid om å bygge eget hus.

Da Folkets Hus i Bodø ble brannskadet i 1930 ble det fart i sakene. Dette var et rektangulært bygg i 3 etasjer, som huset Nordlands Framtids trykkeri i 1 etasje, en festsal i 2etg og leiligheter i 3etg.

Huset var såpass vann og brannskadet at reparasjon og gjenoppbygging ikke var aktuelt og huset skulle rives. Losjen og ungdomslaget innkalte til felles medlemsmøte for å ta stilling til kjøp av huset i Bodø. Mange mente at den brannruinen ikke egnet seg til å bygge forsamlingshus av, og på møtet 26/4 1931, ble det med ytterst knapt flertall vedtatt å kjøpe det brannskadete huset ved navneopprop, der 15 stemte for og 14 imot.

Sommeren 1931 ble brukt til å rive huset, som var bygget av plank, og frakte det med skøyte til bygda. Samtidig ble tomtearbeidet igangsatt og grunnmur støpt. Huset ble satt opp etter ei tegning som er laget lokalt og fikk et annet utseende enn i Bodø.

Huset ble tatt i bruk tidlig i 1933. Det var det største forsamlingshuset i distriktet og ble mye brukt. Under krigen ble «Fellesheimen» okkupert av tyskerne og frigitt i 1945.

I 1953 – 54 fikk huset egen kino og det ble dannet et kinostyre med to representanter fra ungdomslaget, to fra losjen og to fra Valnesfjord Arbeiderlag.

Det var drift i huset fram til ca 1965 – 66. Da fjernsynet kom til bygda og ungdommen fikk seg bil skrantet lagsaktiviteten i begge lag. Aktiviteten i ungdomslaget stoppet helt opp. I losje «Regnbuen» hadde litt aktivitet de neste årene men så i 1970 ingen annen utvei enn å leie ut huset til forsvaret som lager med kontrakt på i førte omgang 10 år.

Ungdomslaget ble gjenoppstartet i 1974, som en direkte følge av oljekrisa med forbud mot å kjøre bil i noen helger. Da var det noen som leide «Utsikten» på Kosmo, leide buss og lagde fest der. Det ble litt overskudd på dette, og da ble det bestemt at ungdomslaget skulle gjenoppstå.

Behov for hus meldte seg etter hvert som aktiviteten i laget tok seg opp. Da 1980 nærmet seg ble det bestemt at kontrakten med Forsvaret skulle sies opp ved utløp. I september 1980 hadde laget et møte i et tømt og nedslitt hus. Pågangsmot og optimisme var stor og sårt trengte reparasjoner og oppussing ble igangsatt ganske umiddelbart.

Huset ble tatt i bruk 17/1 1985 etter 4 år og 3 måneder med restaureringsarbeid til årsmøtet i UL Framsyn og 29/1 tok også leikaringen det i bruk. Det ble brukt ca 5000 dugnadstimer på restaureringen,1980 – 1985.

I 2001 ble det påbygd mot øst for å få større inngangsparti og kjøkken, og i 2014 ble et nytt tilbygg laget i tilknytning til salen.

Så godt som 100% av arbeidet i huset er gjort på dugnad fra første dag og til dags dato. Ved kjøp av materialer fikk vi ofte gode rabatter når selger hørte hva vi drev med. Men det ble mye gjenbruk. Å skaffe penger var hele tiden ei utfordring, men de unngikk å ta opp lån, slik at huset er gjeldfritt i dag.

Eiendomsforholdet mellom ungdomslaget og losjen er ryddet opp i, slik at i dag er UL Framsyn eneeier av hus, tomt og noe parkeringsplass.

Det anslås at det er gjort omlag 13900 dugnadstimer totalt på huset etter 1980 (forsiktig estimat).

Kilde: Karl M. Johansen

VALNESFJORD: Det sier Børge Os, som kaller seg for Husfar for Fellesheimen, bygdehuset i Valnesfjord.

Han har vært aktiv i Ungdomslaget Framsyn de siste 15 årene, og han og fruen har hatt ansvar for vedlikehold og utleie av huset.

Nå ønsker de å gi stafettpinnen videre til yngre sambygdinger.

Åpent møte

- De fleste av oss som er aktive i ungdomslaget og som frem til nå har holdt storstua i drift, er ikke akkurat ungdommer mer, sier Os.

Derfor blir det denne uken invitert til åpent møte om Fellesheimens fremtid.

- Fellesheimen er storstua til Valnesfjord. Vi trenger at nye krefter kommer til og vil ta over. Ellers risikerer vi å miste et helt unikt tilbud i bygda, sier Os.

Markeringer

Grendehuset eies og drives i sin helhet av UL Framsyn, og leies blant annet ut til bursdager, vennefester, jubileer, julebord og kulturelle aktiviteter.

Leder av UL Fremsyn, Karl Martin Johansen, og nestleder, Harald Stokland, har begge vært med og jobbet for huset siden gjenopptagelsen i 1980. (Se faktaboks)

Yngre krefter

Verken de to eller husfar Børge har tenkt til å forlate skuta uten at nytt mannskap er på plass.

- Likevel må vi innse at om vi ikke gjør noe aktivt for å sørge for at videre drift og omsorg for huset er ivaretatt, så vil det gå mot en naturlig avvikling etter hvert som vi blir nødt til å takke for oss. Så du kan si det haster litt, forteller Johansen.

Barnefamilier

Valnesfjord er ei bygd som opplever jevn og positiv tilvekst av unge mennesker og gjerne barnefamilier.

- Likevel har ikke så mange engasjert seg i ungdomslaget som vi hadde håpet. Mange som kommer hit til Valnesfjord og bosetter seg med små barn, blir værende her i de årene de har smått. Etter det er det dessverre sånn at vi ser at mange velger å flytte bort, til større byer eller tettsteder når de tar fatt på et nytt kapittel i livet, forteller Johansen.

Nærmiljøutvalg

Bygda har også et forholdsvis nytt, gjenoppstått Nærmiljøutvalg, som består av mange driftige unge mennesker.

Trekløveret ønsker seg veldig et samarbeid med utvalget og vil invitere dem spesielt til å delta på det åpne møtet.

- Vi håper at møtet kan være starten på en ny giv og at yngre generasjoner entusiaster kan komme til å jobbe for det felles godet som Fellesheimen er, inviterer Harald Stokland.

Powered by Labrador CMS