INTERNASJONAL. Ali Al-Nashi representerer Iraks U23-landslag i fotball. Vanligvis spiller han med nummer 26 på brystet, noe han gjorde da han spilte en kamp i juni. Foto: Stig Bjørnar Karlsen
INTERNASJONAL. Ali Al-Nashi representerer Iraks U23-landslag i fotball. Vanligvis spiller han med nummer 26 på brystet, noe han gjorde da han spilte en kamp i juni.

Landslagsspiller for Irak

I 2012 ble Ali Al-Nashi (20) Fauske/Sprints første landslagsspiller for Norge. Nå er han fast inventar på det irakiske U23-landslaget.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: I slutten av juni spilte han den ene av to kamper for Irak mot Syria. Kampene ble spilt på hovedstadion i byen Kerbala foran 15-20.000 tilskuere.

- Fantastisk opplevelse

Etter kampen sto han og skrev minst 70-80 autografer etter kampslutt.

- Det var en fantastisk opplevelse. Jeg fikk gåsehud av å stå der og synge nasjonalsangen. Det var et stort og entusiastisk publikum, og når det var stopp i spillet, så jeg etter meg selv på storskjermer der situasjonene ble spilt av. Det var akkurat som om det ikke var ekte og jeg drømte, sier 20-åringen.

Irak U23 vant den første kampen, mens den andre, som Ali spilte, endte 1-1. Målet kom etter framspill fra Ali, men det ble ikke ekte målgivende pasning, for ballen gikk via en motspiller.

Grunnlag på Fauske

Han kom til Norge som sjuåring og til Fauske som niåring. Han var flyktning fra krigen i Irak, men hadde også bodd i Iran og Danmark før familien kom til Norge.

Den teknisk gode fotballspilleren utviklet sitt talent på Fauske. Han ble A-lagsspiller i Sprint i 2011, og i 2012 ble han den første fra Fauske/Sprint med landskamp i fotball. Da spilte han på Norge gutter 16 mot Tsjekkia. Men det ble med en landskamp.

Etter det var han to sesonger i Rosenborg før han i 2015 flyttet til Bodø og spilte for Bodø/Glimt 2. Nå spiller han for bodølaget Junkeren i 3.divisjon.

Engelsk klubb

Han var på sin første landslagssamling for Irak i Dubai i november 2015, men da røk korsbåndet. Sykdom og skader utsatte neste landslagsopptreden, men nå er han tilbake, og han har fått klare signaler om at han er ønsket til Asiamesterskapet i Saudi-Arabia i november

Da kan det hende at han også spiller klubbfotball i et annet land. Alis foreldre bor nå i London, og han vurderer å flytte etter. Der har han fått invitasjon til prøvespill i League Two-klubben Barnet.

Men når det gjelder landslag, er det Irak som gjelder.

Juks på alderen

- Det føles rett å spille for Irak. Jeg er født der. Foreldrene mine er derfra. Det handler om nasjonalfølelse, sier Ali Al-Nashi.

Han innrømmer at fotballeventyret i Midt-Østen har gitt både positive og negative opplevelser.

Fotballmessig er den lettbente teknikeren glad for å spille offensiv midtbane, men fotballen de spiller er fysisk og tøff. Og med lite finspill. Det kan også være tøft å spille fotball i nesten 50 graders varme.

Men verre synes han det er å oppleve korrupsjon og juks på alderen. Han sier at flere spillere har fått forfalsket passet sånn at de framstår mye yngre enn de faktisk er.

Powered by Labrador CMS