I MINDRETALL. Gisle Hansen og Sørfold Sp fortsetter i opposisjon i kommunestyret, men fortviler ikke. - Vi skal fortsette å jobbe på, blant annet for at det bør holdes folkeavstemning om kommunesammenslåing, mener han. Arkivfoto: Helge Simonsen
I MINDRETALL. Gisle Hansen og Sørfold Sp fortsetter i opposisjon i kommunestyret, men fortviler ikke. - Vi skal fortsette å jobbe på, blant annet for at det bør holdes folkeavstemning om kommunesammenslåing, mener han. Arkivfoto: Helge Simonsen

- Kunne unngått «hestehandel»

Lederne for opposisjonspartiene SV og Sp i Sørfold synes at posisjonene kunne vært fordelt på en bedre måte.

Publisert Sist oppdatert

SØRFOLD: - Ap kunne sluppet å «kjøpe» et annet parti. Vi kunne blitt enige i kommunestyret om fordelingen. Jeg hadde tenkt å ta det opp på møtet i partiet vårt torsdag kveld, men da var det for sent, sier Gisle Hansen, leder i Sørfold Senterparti.

Fredag formiddag var det klart at Ap og Høyre i Sørfold vil samarbeide. Det har de også gjort tidligere.

Uryddig

Torsdag formiddag møttes de i kommunestyremøte, men Hansen fikk ingen signaler på at det var forhandlinger på gang mellom Høyre og Ap.

- I lørdagsutgaven av Saltenposten blir vi beskyldt for å være uryddig, men jeg skjønner ikke hvordan. Hva kan man da kalle det når Frp-medlemmene som nå er valgt inn for Høyre, møter på vegne av Frp i det siste kommunestyremøtet, påpeker Hansen.

Bli enige

Terje Nystabakk i SV synes også at fordelingen av posisjoner i politikken kunne vært løst på en annen måte en det som er gjort.

- Man burde blitt enig i kommunestyret om en fordeling ut fra valgresultatet, i stedet for en sånn handel som vi har tradisjon for, sier han.

Stå fritt

Nystabakk har alltid tvilt på om den partipolitiske modellen er optimal.

- I stedet for bunden stemmegivning, kunne representantene stått mer fritt, mener han.

- Burde dere vært mer på hugget for å inngå et samarbeid med noen?

- Nei, det tror jeg ikke. Jeg har signalisert på forhånd at vi ikke hadde bestemt hvem vi ville samarbeide med.

Forfriskende

Denne perioden har de ikke hatt noen samarbeidsavtale med Ap, men har stemt sammen med dem i en del saker. Siden ikke noe parti har rent flertall slik Ap har hatt de siste fire årene, tror SV-lederen at det blir større muligheter for debatt i kommunestyret.

- Det er jo ikke sikkert at Ap og Høyre er enig i ett og alt heller, legger Nystabakk til.

Også Gisle Hansen tror det kan bli en mer forfriskende debatt i kommunestyret dersom Ap og Høyre har lov til å være uenige.

Powered by Labrador CMS