Nyhetssenter

Nyhetsstudio

Tips redaksjonen

Skjer det noe du mener vi burde vite om? Ikke nøl med å ta kontakt med oss.

  • Leieinntektene har skutt i været

    Lise Rosvoll

    Leieinntektene fra utleieformidlere av boliger har skutt i været. I fjor rapporterte Airbnb og andre inn 13 milliarder kroner til Skatteetaten.

    En del av forklaringen på oppgangen er bedre rapportering, opplyser Skatteetaten.

    – Vi får flere og bedre opplysninger fra tredjeparter. Dette gjør skattemeldingen enklere å fylle ut og hjelper oss å målrette kontrollene våre, sier skattedirektør Nina Schanke Funnemark i en pressemelding.

  • Norsk Tipping brøt loven

    Lise Rosvoll

    Norsk Tippings utregningsfeil tidligere i sommer førte til at tusenvis av nordmenn fikk beskjed om at de hadde vunnet store summer i Eurojackpot – noe som ikke stemte. Lotteritilsynet har slått fast at Norsk Tipping brøt loven og har varslet en full gjennomgang.

  • Togproblemer mellom Fauske og Bodø

    Espen Johansen

    SJ melder 17. juli at tog med avgang fra Bodø klokken 12:27 står på linjen mellom Bodø og Mørkved med tekniske problemer på lokomotivet.

    - Vi jobber med å rette feilen, men det vil bli forsinkelser. Tog med avgang fra Bodø kl 13:35 til Fauske kl. 14:16 er innstilt Tog med avgang fra Fauske kl. 14:24 til Bodø kl. 15:05 er innstilt Taxi for tog er bestilt Vi beklager ulempene dette medfører, skriver SJ.

  • Hotellet på Fauske fikk millionresultat

    Lise Rosvoll

    I 2024 omsatte hotellet på Fauske for 37,5 millioner kroner og leverte et driftsresultat på 6,1 millioner.

    Året før var omsetningen 33 millioner kroner, med et noe høyere driftsresultat på 6,9 millioner. Det viser tall hentet fra proff.no.

    Det siste året har eierne investert i oppgraderinger av både hotellrom og fellesområder. Samtidig er konferansetilbudet blitt utvidet.

  • Meteorologene bekrefter: Årets varmeste dag

    Lise Rosvoll

    Onsdag har ikke bare vært varm – det ble årets varmeste dag så langt.

    Statsmeteorolog Haldis Berge bekrefter til VG at onsdag ble den varmeste dagen hittil i år.

  • Håndverker dømt for høye priser

    NTB

    En mann i 40-årene er drømt til over ett års fengsel for å kreve en urimelig høy pris for håndverksarbeid.

    Blant annet tok mannen over 1,7 millioner kroner betalt fra en mann i 80-årene for arbeid som bare var verdt 240.000 kroner, melder NRK.

    I tillegg krevde han betaling på rundt 1 million kroner for arbeid verdt rundt 240.000 kroner av en kvinne i 80-årene.

    – Saken omfatter alvorlig arbeidslivskriminalitet. Dette er den ferskeste dommen i et større sakskompleks hos Økokrim, sier politiadvokat Jonas Georg Elvestad Mattsson i Økokrim i en pressemelding.

    Etter pristiltaksloven er det ulovlig å kreve en urimelig høy pris. Ifølge NRK er det sjeldent at slike saker kommer opp i domstolene.

    – Dette viser at man kan bli straffet og få fengselsstraff om man ber om en urimelig høy pris, selv i tilfeller der vi ikke kan bevise at det er et bedrageri.

    Håndverkeren ble avslørt etter at Skatteetaten og politiet nylig opprettet et samarbeid for å avdekke «svarte foretak» som ikke betaler skatt.

    Mannen må nå sone i ett år og to måneder.

    Retten mente det var straffeskjerpende at forholdene lå nært opp til et bedrageri, og at det fremsto som en kynisk utnyttelse av eldre sårbare mennesker, som domfelte hadde opparbeidet seg et tillitsforhold til.

    Mannen ble samtidig dømt for inndragning av skattesvikets utbytte med 1,3 millioner kroner, og han må betale 850.000 kroner i erstatning til én av de fornærmede.

    Håndverkeren soner allerede dommer for to bedragerier.

  • 186 frostskader registrert så langt denne sommeren

    Lise Rosvoll

    Flere starter ferien med å finne gamle frostskader når de åpner sommerhytta. Forsikringsselskapene har denne sommeren mottatt 186 meldinger.

    Hittil i juli er det meldt 62 skader på grunn av frost i private hytter og sommerboliger. I juni ble det meldt 124 skader, viser tall fra Finans Norge.

    – Det meste av disse skadene er i hytter og fritidshus i form av vannskader etter rørbrudd. Vi regner med å få inn en del slike skader i ukene fremover også, sier skadesjef Benedicte Veum i If i en pressemelding.

    Skadene dreier seg om vannlekkasje eller frosne rør som skjedde i vinter, men som man oppdager først når hytta åpnes for første gang denne sommeren. Forsikringsselskapet mener det kan være lurt å alliere seg med en hyttenabo eller en lokal bonde.

    – Det tyder også på at en del eiere besøker hytta si veldig sjelden, sier Veum.

  • Bil og campingvogn tok fyr

    Lise Rosvoll

    En bil og en campingvogn tok fyr tidlig mandag morgen på E4 ved Norrfjärden, rundt 15 kilometer nord for Piteå sentrum. Det var svensk politi som meldte om brannen.

    - Det er ikke meldt om personskader i forbindelse med hendelsen, opplyser politiet.

  • PST hindret et terrorangrep – mindreårige var tenkt til en rolle

    Lise Rosvoll

    Politiets sikkerhetstjeneste (PST) har avslørt og avverget et terrorangrep. Terroristene ville benytte barn, ifølge Dagbladet.

    – Det er korrekt at vi har avslørt og forhindret ett planlagt terrorangrep i Norge, hvor mindreårige var tiltenkt en rolle. Utover det verken kan eller vil jeg gi flere opplysninger om de involverte, sier spesialrådgiver Siv Sørensen i PST til avisen.

    Hun ønsket heller ikke å dele hvem planene om terror var rettet mot, eller hvor de mindreårige var tenkt å gå i gang.

    PST merker at flere unge gutter, så unge som omtrent tolv år, har blitt gjort mer ytterliggående de siste årene. Både internett og propaganda fra for eksempel al-Qaida bidrar til det, ifølge Sørensen.

    Unge radikaliseres til høyreekstreme synsmåter og ekstrem islamisme, ser de.

  • Majones kalles tilbake - kan medføre fare for allergikere

    Lise Rosvoll

    Kewpie-majones tilbakekalles av Asian Food Import grunnet udeklarert innhold av allergenet egg.

    – Udeklarert innhold av allergenet egg kan medføre helsefare for personer med intoleranse og allergi, heter det i pressemeldingen fra Mattilsynet.

    Importøren oppfordrer forbrukere med eggeallergi som har kjøpt produktet, om å kaste dette eller henvende seg til butikken for å få pengene tilbake.

    Det gjelder alle produkter med varenummer 60004 som er merket med best før 3. februar 2026.

  • Raset på E6

Værmeldinga for Indre Salten i dag:

Powered by Labrador CMS