UTEMUSIKK. Tirsdag blir det korpsmusikk blant ruinene etter Røsvik kystfort. Her fra da krigsstien åpnet under Kraftfestivalen i fjor. Arkivfoto: Eva S. Winther
UTEMUSIKK. Tirsdag blir det korpsmusikk blant ruinene etter Røsvik kystfort. Her fra da krigsstien åpnet under Kraftfestivalen i fjor. Arkivfoto: Eva S. Winther

Korps i friluft

Tirsdag 9. juni blir det korpskonsert og kafé i Røsvik kystfort.

Publisert Sist oppdatert

SØRFOLD: I anledning friluftslivets år, inviterer Straumen skole og ungdomskorps i samarbeid med IL Knubben til utendørs konsert.

Konserten skal være i Røsvik kystfort tirsdag klokken 18.

Arrangement i friluft

- Lederen i korpset var med på et fellesmøte for kulturlivet der lag og foreninger ble oppfordret til å ha arrangementer i anledning friluftslivets år. Jeg foreslo at vi kunne ha konsert i kystfortet, og nå har vi avtalt samarbeid med IL Knubben, forteller Janne Myhr Bjørknes i korpset.

Konserten er gratis, men idrettslaget står for kafésalg. I tillegg har de avtalt med elever fra Røsvik skole at de kan guide på tur langs den såkalte krigsstien som går gjennom fortet.

Spent på været

Siden konserten pågår utendørs og det er få sitteplasser, kan det være greit å ta med sitteunderlag eller campingstol.

- Vi er veldig spent på været. Det er meldt regn, og hvis det skulle bli veldig dårlig vær, har vi muligheten til å trekke inn i samfunnshuset, sier Bjørknes.

Lett blanding

Korpset kommer til å spille en lett blanding av musikk, både marsjer og filmmusikk.

- Noe av det vi skal framføre er «kjenningsmelodien» vår «Ut mot havet». Det burde passe godt der, mener Janne.

Aspirantene og drillerne skal også være med og vise hva de kan.

Fortsatt lite kjent

Janne Myhr Bjørknes oppfordrer til å parkere ved kirka eller barnehagen, men om noen er dårlig til beins, er det plass til at noen kan parkere i enden av veien.

- Selv om det har blitt mer kjent etter hvert, viser det seg at det fortsatt er mange som ikke vet om kystfortet i Røsvik. Da kjører man inn mot kirka og følger veien videre så langt den går, sier hun.

Nå er de spent på hvor mange som kommer.

- Jeg ser at folk fra hele kommunen og andre kommuner også har vist interesse for arrangementet på Facebook, så det blir spennende å se, sier hun.

Powered by Labrador CMS