JUBILEUM. Nå feirer de 70-årsjubileum på Nico Farvehandel som Harry Bratten har ansvar for. Her er han til venstre sammen med Stein Yttervik som er ansvarlig for Nico Håndverk. Alle foto: Arild Bjørnbakk
JUBILEUM. Nå feirer de 70-årsjubileum på Nico Farvehandel som Harry Bratten har ansvar for. Her er han til venstre sammen med Stein Yttervik som er ansvarlig for Nico Håndverk. Alle foto: Arild BjørnbakkBUTIKKEN. Harry Bratt overtok butikken i 2007, han har vært ansatt der siden 1987.GODKJENNINGENE. På veggen har Stein Yttervik hengende både mesterbrev og fagbrev.

Jubilerer i Eiaveien

I år er det 70 år siden Einar Nicolaisen startet sin malerforretning på Fauske, det skal markeres på flere måter.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: I jubileumsåret er malerbedriften splittet opp i to. Men både Nico Farvehandel og Nico Håndverk, som begge holder til i Eiaveien, markerer 70-årsjubileet.

Startet

Einar Nicolaisen startet sin bedrift på Fauske allerede høsten 1946, under navnet Malermester Einar Nicolaisen.

14 år senere, i 1960, åpnet han sin butikk i Fauske sentrum. Sønnen Snorre kom tidlig med i driften. I 1983 overtok Snorre selskapet, og to år senere sto nybygget på 700 kvadratmeter i Eiaveien 2 klar. På samme tomt som far Einar hadde sin privatbolig.

Overtok

Daglig leder og eier av Nico Farvehandel, Harry Bratten, kom inn i bedriften allerede i 1987.

Harry startet som maler i firmaet. Senere flyttet han inn i butikken og overtok som butikksjef.

I 2007 overtok Harry butikken som da ble skilt ut fra resten av selskapet. I jubileumsåret er det tre som arbeider der.

Ny overtakelse

For vel ett år siden overtok Stein Yttervik malermesterdriften som nå heter Nico Håndverk malermester Stein Yttervik.

Også Stein har lang fartstid i bransjen og begynte som maler i 1993. Han har for lengst sikret seg både svennebrev og mesterbrev.

I jubileumsåret er han leder for Bodø Malermesterlaug, som bedriften er knyttet til.

Lærlinger

- Det er viktig å beholde kvaliteten, og sikre opplæring. Vi er godkjent som lærlingebedrift og har et svært godt samarbeid med Salten Opplæringskontor. De gjør en svært god jobb, sier Yttervik.

Nå sikrer han etterveksten ved at sønnen André er lærling i bedriften som har ni ansatte.

Nå skal de markere 70 års drift, og det gjøres på flere måter i dagene som kommer. I tillegg skal de også ha sammenkomst for de ansatte.

Powered by Labrador CMS