ER SEG SELV. Anne Myrvang ønsker sine gjester hjertelig velkommen til sin butikk i Rognan sentrum. Men den er mer enn bare en butikk. Her er hver minste ting og detalj i kafeen på plass for å skape en koselig atmosfære Foto: Kateryna Miedviedieva
ER SEG SELV. Anne Myrvang ønsker sine gjester hjertelig velkommen til sin butikk i Rognan sentrum. Men den er mer enn bare en butikk. Her er hver minste ting og detalj i kafeen på plass for å skape en koselig atmosfære

- Jeg gjør alltid ting fra hjertet mitt

Anne’s hjerterom i Rognan sentrum er mye mer enn bare en kaffebar hvor du kan nyte aromatisk kaffe og softis.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Allerede ved inngangen skjønner man at det er en litt annerledes butikk man kommer inn i. Det lukter av aromaoljer, og interiøret består av mange detaljer nøye valgt av Anne Myrvang, med et mål om at hele atmosfæren skal bidra til avslapping i en travel hverdag.

I Annes Hjerterom er det fokus på natur og miljøvennlighet, og hun tilbyr også sine besøkende en rekke helse- og skjønnhetsbehandlinger.

- I 20 år har jeg drømt om et sted hvor alle kunne komme og føle seg rolige og naturlige. - sier hun.

- Jeg gjør alltid alt fra hjertet, og det gjelder også her, sier Anne og smiler.

Stopper tiden

Anne investerer kreftene sine i denne ideen, og hun er fornøyd med hvordan det har blitt.

Det er en stor klokke på veggen, men den går ikke.

- Jeg vil at folk skal glemme tiden når de kommer hit, ikke konsentrere seg om det og bare kan slappe av, få massasje, aromaterapi eller håndpleie, sier hun.

MIljøvennlig

Anne Myrvang mener at det viktig å sette pris på naturen og miljøvennlighet. Du kan ikke kjøpe
alkohol fra Anne, det er en liten butikk som presenterer en rekke unike økoprodukter som Anne klarte å samle inn over hele Norge.

Myrvang har studert sammensetningen av disse produktene nøye og endrer ikke konseptet sitt. Mange av disse produktene finnes ikke andre steder i hele Nord-Norge.

– Noen av dem kommer til oss direkte fra lokalbefolkningen, dette er for eksempel skinn av lokale sauer som beitet her i Vik. Så har vi også ting langsveis fra, som treprodukter som ble tilbudt oss av en dame fra Tsjekkia.

Hele atmosfæren er rettet mot ideen om helbredelse og gjenoppretting av både sjel og kropp.

- Jeg liker denne ideen, fortsetter Anne, fordi den er så naturlig og jeg ikke har sett at andre gjør det.

Massasje og fysio

Nå har Anne også fått på plass en profesjonell massasjeterapeut, og det er åpnet et eget massasje- og fysioterapirom der.

Tanya Zhuk, spesialist i terapeutisk og forebyggende massasje, kom fra Ukraina til Norge for halvannet år siden og er i språkpraksis på Anne’s hjerterom som en del av et introduksjonskurs for flyktninger.

- Jeg håper virkelig at Tanya vil fortsette å jobbe i teamet mitt etter endt kurs, sier Anne Myrvang.

- Hun er en ekte profesjonell massør.

Lang erfaring

Tanya Zhuk har jobbet med i massasje i mer enn åtte år. I tillegg har Anne Myrvang etablert et samarbeid med Odd Ivar Wilhelmsen, som jobber som naturterapeut fra Bodø.

- Mange har hørt om hans varme hender og terapeutiske evner. Det er alltid mye folk her når Odd Ivar kommer, sier Anne Myrvang.

Kunst

Anne’s hjerterom er også et slags lokalt kunstrom. Flere ganger i måneden arrangerer Anne møter for kunstnere og andre med interessen for kunst, der folk har mulighet til å tegne, male,prate og drikke kaffe sammen.

- Det er ingen begrensninger i dette, alle kan bruke sine egne favorittmaterialer og vise kreativitet - dette er veldig populært blant folk, siden det er mange virkelig dyktige mennesker i Saltdal, sier Anne.

- Og det er trist at noen ganger maler folk bilder og ikke har muligheten til å dele kunste sin med andre og vise det et sted, fortsetter hun.

Utstilling

Slik oppsto ideen om en kunstutstilling. I fjor vinter ble det første arrangementet kalt «Under NordLyset» arrangert på Anne’s hjerterom, hvor folk ble presentert for mye kunst. Arrangementet samlet mange deltakere, og en veldig positiv respons fra publikum.

- Neste utstilling er planlagt på julaften. Vi kan ikke annet enn å være fornøyd med hvor mye antallet som ønsker å delta i den har økt i år, sier Anne muntert

- Så mange er det at vi lurer på om vi kan ta imot alle her i hjerterommet eller om vi bør se etter et mer passende rom spesielt for dette kreative arrangementet, sier hun videre.

Fokus på barna

Hvis noen vil besøke Anne’s hjerterom med barn, sitte og drikke kaffe, er det et koselig barnehjørne for barnet med spill og bøker til alle.

- Hvis noen liker en boken og vil ta den, har jeg ikke noe imot det ler Anne.

- Det spiller ingen rolle om den blir returnert eller om man tar med noe annet i stedet.

Slik er atmosfæren på Anne’s hjerterom, og det er akkurat sånn eieren vil det skal være.

- Jeg gjør alltid det som kommer fra hjertet. Det tror jeg er den beste måten, sier hun til Saltenposten.

Powered by Labrador CMS