STEMNING. Selv på korte turer kan det være lurt å ha litt ekstra utstyr i sekken, i tilfelle uhellet er ute. Her fra en skitur i Fridalen i Valnesfjord. Foto: Sylvia Bredal
STEMNING. Selv på korte turer kan det være lurt å ha litt ekstra utstyr i sekken, i tilfelle uhellet er ute. Her fra en skitur i Fridalen i Valnesfjord.

Fire på gata:

- Hva er ditt turtips?

Saltenposten har spurt et knippe turinteresserte mennesker om helgas beste turtips.

Publisert Sist oppdatert

- Hva er ditt turtips?

Mona Mosti (53), Sulitjelma

- Jeg foreslår å starte skituren på Jakobsbakken og følge den oppkjørte traseen mot Tjorvi. Da slipper man de tyngste bakkene, og så stilner det gjerne av ved Saaki. Det blir flere og flere som går på ski, og det er gledelig å se.

Det er ikke bare Mona Mosti som anbefaler en skitur i helga. Også i Beiarn er det muligheter for å få seg en frisk tur på ski:

Ørjan Kristensen (36), Beiarn

- Det må bli en tur opp i øvre del av Tollådalen. Der er det fint skiføre, og man kan se på sola som er kommet opp. Der tror jeg man finner den virkelig gode vinterfølelsen.

Trond Loge i Saltdal mener også at snøen er innbydende til en skitur, men for de som ikke er så skiglade, har han en annen anbefaling:

Trond Loge (64), Saltdal

- Det er såpass mye snø at man må gå på ski, og der er det jo veldig mye å velge blant. Så er det jo alltid nydelig, uansett årstid, å gå turen ut til Tangodden. Da kan man parkere på Halsmoen, og starte derfra. Den turen er alltid en vinner.

Den mest innholdsrike og inntrykksrike anbefalingen, er det foldværingen Steinar Strand som har på lur. Han anbefaler en turdestinasjon med et fantastisk utedo:

Steinar Strand (61), S
tyrkesnes

- Gå fra granfeltet på veien mellom Styrkesnes og Bonåsjøen, til fots, på truger eller ski opp veien til Vakkerlivatn. Turen tar 15-20 minutter, og ved veis ende kan man sitte i gapahuken til Styrkesnes grendelag, eller fyre bål med ved de har kjørt opp. Blir man nøden så kan man gå på utedo, med kongefamilien på innsiden og verdens vakreste utsikt på utsiden.

Så hva med deg? Har du et turtips på lur til kommentarfeltet?

ANNONSE
Powered by Labrador CMS