GJEMT I HJERTET. - Fauske vil alltid ha en spesiell plass i hjertet mitt, sier Andy Jensen. Når han nå vender nesen tilbake til hjemlandet Danmark legger han også bak seg et langt og innholdsrikt liv i marmorbyen. Foto: Lise Berntzen
GJEMT I HJERTET. - Fauske vil alltid ha en spesiell plass i hjertet mitt, sier Andy Jensen. Når han nå vender nesen tilbake til hjemlandet Danmark legger han også bak seg et langt og innholdsrikt liv i marmorbyen.

Andy flytter hjem:

- Heldigvis er jeg ikke så sjenert som jeg var da jeg var ung

Mange vil nok kjenne på at Fauske blir et fattigere sted når den danske fauskeværingen Andy Jensen vender nesa hjem. I løpet av sine 36 år på Fauske har han blitt kjent som en ja-mann som stiller opp på det meste.

Publisert Sist oppdatert

Han ble født i byen Herning i Danmark og vokste opp sammen med sin mor.

- Jeg hadde ikke kontakt med pappa før jeg var 16 år, men når jeg ble gammel nok og fikk moped så oppsøkte jeg han. Han tok meg heldigvis godt imot og vi har et veldig godt forhold i dag. Pappa er en som jeg kan snakke om hva som helst med, sier Andy med varm stemme.

Allerede som liten gutt hadde han mange baller i lufta og all fritid gikk med på fotballbanen eller på volleyballbanen.

- Men det mange kanskje ikke vet er at jeg var fryktelig sjenert, heldigvis gikk det over når jeg ble eldre, ler Andy.

Det var tidlig i tenårene at drømmen om å bli DJ oppsto.

- Jeg må ha vært rundt 13 år gammel da jeg fikk dra på ungdomsklubben. Det var et mobilt diskotek og jeg husker ennå synet av de store høyttalerne og alle lyskasterne. Det var så kult, mimrer Andy.

Unggutten okkuperte kjøkkenbordet med kassettspilleren i ukesvis mens han lekte DJ i barndomshjemmet etter denne opplevelsen.

Det han ikke visste som tenåring var at han senere skulle jobbe som DJ både i Tyskland, Sverige, på Korfu i Middelhavet, og senere møte sin første kone og bosette seg på Fauske.

Det han heller ikke visste da, var at han som 60-åring fremdeles skulle være en DJ som er etterspurt for å gjøre spillejobber både i Danmark og i Norge.

Etter å ha fått fart på DJ-karrieren og reist rundt i Danmark førte tilfeldigheter til at han fikk et oppdrag på Fauske som 22-åring. Der møtte han det som etter hvert skulle bli hans første kone.

- Jeg hadde ingen plan om å treffe noen da, men dette møtet gjorde til at jeg etter hvert flyttet til Fauske to år senere, sier Andy.

Da han først slo seg ned på Fauske, jobbet han med design og salg av sportsklær med sitt eget klesmerke ”Farao - styled by Andy”.

I tillegg tok han spillejobber som DJ i nærområdet. Som discjockey het han lenge Andy Day, men nå er han kjent som DJ Andy.

80-TALLET. Slik promoterte DJ Andy Day seg i 1985. 2022-utgaven ser annerledes ut, men lidenskapen for musikken og for å få folk til å smile er den samme. Foto: Privat
80-TALLET. Slik promoterte DJ Andy Day seg i 1985. 2022-utgaven ser annerledes ut, men lidenskapen for musikken og for å få folk til å smile er den samme.

Et dypdykk i gamle arkiver viser at Andy Jensen, het Andersen til etternavn da han flyttet til Fauske.

- Andersen var stefaren min sitt navn, og derfor valgte jeg å ta tilbake døpenavnet som er fra min pappa, forklarer Andy om navnebyttet.

JA-MANN. Andy er ikke kjent for å si nei. Da den ene ideen tok over for den andre, endte Andy med å posere naken med det danske flagget for journalisten utenfor Saltenposten i forbindelse med kampen mellom Danmark og Norge 7. juni 2003. Foto: Espen Johansen
JA-MANN. Andy er ikke kjent for å si nei. Da den ene ideen tok over for den andre, endte Andy med å posere naken med det danske flagget for journalisten utenfor Saltenposten i forbindelse med kampen mellom Danmark og Norge 7. juni 2003.

Han har satt sine spor på Fauske i løpet av et langt liv. Alle som har vokst opp på Fauske siden midten av 80-tallet har nok vært på en fest eller to der DJ Andy har stått for den gode stemninga.

- Jeg har alltid vært opptatt av å spille til glede for gjestene. Det er jo dem man er på jobb for.

I KJENT STIL. I hele 42 år har Andy tatt på seg spillejobber som DJ, både innenlands og utenlands. Foto: Espen Johansen
I KJENT STIL. I hele 42 år har Andy tatt på seg spillejobber som DJ, både innenlands og utenlands.

I tillegg til å være kjent som DJ har han også drevet flere butikker og vært primus motor i mange sammenhenger. Blant annet som konferansier.

Et av oppdragene som konferansier sitter som klistret i minnet hans. Det var på Fauske hotell i forbindelse med 70-års jubileet til nevnte hotell.

- Vi skulle ha moteshow før jeg kom til jubileums-biten av kvelden, forteller Andy.

Moteshowet skulle selvfølgelig arrangeres i kjent Andy-stil, nemlig litt “Crazy” som han selv beskriver det.

- Jeg hadde bestemt meg for å kle meg ut som en sjeik og ville gjerne ha et harem med magedanserinner med meg på scenen. Først spurte jeg Dans Fauske om de ville stille opp, men det kunne dem ikke. Da ble Bjørn Thomas Hansen den reddende engelen, sier Andy og ler godt før han legger til:

- Tenk, han kom ut på scenen iført magedansekostyme og ga full gass. Klink edru.

GODBIT FRA ARKIVET. Dette bildet dukket opp fra arkivets støvete kroker. Her ser man Andy Jensen som konferansier i bakgrunnen og Bjørn Thomas Hansen i aksjon som magedanserinne. Foto: Jørgen Gangstøe
GODBIT FRA ARKIVET. Dette bildet dukket opp fra arkivets støvete kroker. Her ser man Andy Jensen som konferansier i bakgrunnen og Bjørn Thomas Hansen i aksjon som magedanserinne.

Andy Jensen er også kjent for å være en habil fotballkeeper. Han har spilt en håndfull A-kamper for Fauske/Sprint og er den enkeltspilleren som har vunnet X-mas cup flest ganger.

I tillegg er han kjent som en av Fauskes beste volleyballspillere.

STILIGE. Andy Jensen er kjent for å være der det skjer. Her sammen med Arnt Håkon Nordkil på Sulitjelma hotell i flotte kostymer for å være med i storfilmen ”Sulis”. Foto: Espen Johansen
STILIGE. Andy Jensen er kjent for å være der det skjer. Her sammen med Arnt Håkon Nordkil på Sulitjelma hotell i flotte kostymer for å være med i storfilmen ”Sulis”.

Det er den lange mørketida her i nord som fikk han til å lengte hjem igjen til Danmark.

- Jeg blir rett og slett deprimert av mørketida. Tidligere har jeg slitt med depresjon i perioder av livet, og jeg makter ikke mangelen på dagslys som mørketida fører med seg.

- Dessuten er levekostnadene lavere i Danmark. Alt som er morsomt er billigere i der, sier Andy med glimt i øyet og et lurt smil om munnen.

Det var nå i sommer at han fant plassen han ville bo. Den lille havnebyen Sæby, en by på størrelse med Fauske.

- Jeg har aldri vært i denne byen før jeg besøkte den nå i sommer, og jeg kjente på hele kroppen at dette var en fin plass å være. I disse dager er pappa der for å hjelpe meg med å se etter hus jeg kan kjøpe.

Han kjenner ingen i selve byen, men det er kort vei å kjøre til familie og venner.

- Heldigvis er jeg ikke sjenert som jeg var da jeg var unggutt, så jeg blir sikkert kjent med nye folk også, sier han og ler.

Han hadde egentlig planlagt å legge DJ-karrieren på hylla samtidig som han flytter tilbake til Danmark, men nå ser det ut til at dette ikke vil skje allikevel.

- Det var det som var planen, men jeg får mange spørsmål om å spille både her og i Danmark. Har lovet at jeg skal spille på Fauske til neste år, og jeg har ikke lyst til å slippe helt taket i Fauske ennå. Jeg får energi av å gjøre andre mennesker glade, og kan jeg spre glede med musikken så vil jeg fortsette med det.

Til tross for at avgjørelsen er tatt om å flytte fra Fauske, så synes han ennå at det er vondt å snakke om det.

- Jeg kjenner jo så utrolig mange fine folk her som jeg kommer til å savne. Samtidig vil Fauske alltid ha en spesiell plass i hjertet mitt, og jeg vil komme tilbake på besøk hit.

Powered by Labrador CMS