IVRIGE DANSERE. Disse flotte damene er blant de som har vært med lengst i Seniordans Fauske. (f.v.) Gudrun Johansen, Bodil Solbakk, Janny Skogstad, Gard Frantzen, Edel Næss Woll Leirvik og Hergun Vik. Foto: Lise Berntzen
IVRIGE DANSERE. Disse flotte damene er blant de som har vært med lengst i Seniordans Fauske. (f.v.) Gudrun Johansen, Bodil Solbakk, Janny Skogstad, Gard Frantzen, Edel Næss Woll Leirvik og Hergun Vik.

Håper flere blir med på dansen

Fauske Seniordans ble stiftet i 1996, og har siden den gang blitt et populært tilbud for eldre. Nå håper de å rekruttere enda flere medlemmer.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Det var ildsjelen Marry Moen som tok initiativ til å grunnlegge seniordans på Fauske i 1996.

Hun er ikke til stede når vi stikker innom 3. etasjen på Epas denne uken, men rundt bordet går praten lett blant de 19 danseløvene som har dukket opp denne mandagen.

MED HJERTE FOR DANS. Marry Moen og Bjørg Helskog Hjemås. Foto: Lise Berntzen
MED HJERTE FOR DANS. Marry Moen og Bjørg Helskog Hjemås.

Sosialt og trivelig

De har allerede hatt en runde på dansegulvet og nå er det tid for kaffepause.

- Det sosiale er veldig viktig, sier Bjørg Helskog Hjemås.

Gerd Kamfjord nikker ivrig.

- Jeg kjører fra Sørfold for å bli med på dans. Det er bra både for kroppen og hodet å være med på dette, sier hun.

Latteren sitter løst rundt bordet og det er lett å se at alle trives godt sammen.

SVINGER SEG. Gerd Kamfjord (90) kjører fra Sørfold for å være med på seniordans på Fauske. Foto: Lise Berntzen
SVINGER SEG. Gerd Kamfjord (90) kjører fra Sørfold for å være med på seniordans på Fauske.

Plass til flere

I dag har Fauske Seniordans aktive 22 medlemmer, men de håper at flere har lyst til å være med på dansen.

- Vi har mer enn god nok plass til flere, sier instruktør Jeanette Salhus.

Gjengen møtes hver mandag, og ifølge Salhus er det ikke nødvendig å være en god danser for å bli med.

- Det er en fin start på uka med både dans og kaffeslabberas.

GODT LIKT. Instruktør Jeanette Salhus forklarer trinnene i dansen. Tilbakemeldingen hun får fra de øvrige medlemmene er meget gode. - Hun er ei super dame og et funn for oss, sier dem. Foto: Lise Berntzen
GODT LIKT. Instruktør Jeanette Salhus forklarer trinnene i dansen. Tilbakemeldingen hun får fra de øvrige medlemmene er meget gode. - Hun er ei super dame og et funn for oss, sier dem.

En opptur

Bjørg Helskog Hjemås beskriver hvordan de fleste av oss har opplevd at musikk, rytme og takt virker inn på hele kroppen.

- Å stimulere denne følelsen, blir for mange en både fysisk og psykisk opptur, og noe alle har godt av, mener hun.

DANS. Seniordans hjelper til med å bedre fysikken og den bygger sosiale nettverk Foto: Lise Berntzen
DANS. Seniordans hjelper til med å bedre fysikken og den bygger sosiale nettverk
Powered by Labrador CMS