ER BERØRT. Eva S. Winther får ikke deltatt i mormorens bisettelse i Bergen denne uken, men har et håp om at hun kan få se seremonien på pc. Foto: Eva S. Winther
ER BERØRT. Eva S. Winther får ikke deltatt i mormorens bisettelse i Bergen denne uken, men har et håp om at hun kan få se seremonien på pc.

Får ikke dratt i bisettelse:

Håper begravelsesbyrået kan bidra med videooverføring

Saltenposten-journalist Eva S. Winther får ikke delta i mormoren sin bisettelse på fredag.

Publisert Sist oppdatert

BERGEN/SØRFOLD: 12. mars på 99-årsdagen sin døde mormoren til Eva S. Winther. Bisettelsen skal foregå i Bergen på fredag.

- Hun døde samme dag som det ble restriksjoner og skoler stengte. Jeg tenkte i begynnelsen at det var greit å reise nedover, men nå når det er blitt satt så mange restriksjoner har jeg og mine to søsken kommet fram til at vi holder oss hjemme.

Føles feil

Moren til Winther har reist til Bergen, og bisettelsen går som normalt.

- Det føles veldig feil at jeg ikke får deltatt, men jeg tror at hvis mormor kunne sagt noe selv så hadde hun gitt meg streng beskjed om å holde meg hjemme, forteller Winther.

Etter bisettelsen vil det bli arrangert en urnenedsettelse som for-
håpentligvis flere får deltatt på.

- Det er utrolig trist at jeg ikke får vært med, men det er en trøst at vi kan samles til urnenedsettelsen.

Videooverføring

Det kan være mulig å filme og sende bisettelsen på videooverføring. Hvis det er tilfellet så er dette første gang begravelsebyrået gjør noe slikt.

- Jeg vet ikke om det kommer til å bli en direktesending eller om det heller blir en video som vi kan se på i etterkant. Håper uansett at jeg kan få delta på en eller annen måte, sier Winther.

Tenn et lys

Sokneprest i Sørfold, Lisbeth Gieselmann skriver på Facebook at det finnes alternative måter for å føle at man tar del i seremoniene.

- Du kan sette deg ned på begravelsestidspunktet - sette opp bilde av den som følges til graven. Du kan synge gjennom en eller flere av salmene og lese ord fra Bibelen som du vet skal brukes.

Powered by Labrador CMS