Foto: Skjermdump Nettavisen

Gjett hva jeg vil si nå?

Klikkhorene inntar din nyhetshverdag.

Publisert Sist oppdatert

Se, der gjorde jeg et grep som dessverre skjer oftere og oftere i det mediet du nå sitter og leser.

I hvert fall i den internettbaserte delen av det.

La oss være ærlige, det er også den delen av avisene som sannsynligvis kommer til å leve lengst. Men om vi ikke tar grep snart, burde den kanskje blitt tatt med bak låven og fått en barmhjertig kule i nakken.

For det vi holder på med nå, det er bare skremmende.

Jeg må understreke at jeg kanskje ikke er bedre enn de jeg kritiserer.
Det får være opp til andre å bedømme, men jeg håper det.
Er jeg like ille, så vil jeg vite det. Vær så snill.

Jeg nekter å bli med på denne leken mer.

Her følger noen utdrag som først og fremst skal brukes til å illustrere poenget mitt. Alle er titler tatt fra tilfeldige nettaviser i løpet at de siste ukene. Jeg nevner ingen med navn, de får skjemmes i det stille.

«10 sexbilder du ikke vil se»

Ja, hva skal man si? Da er det vel bare å la være da?
At en journalist som faktisk har gått årevis på universitet for å lære seg faget (ja, jeg har sjekket), er i stand til å koke i hop noe såpass meningsløst, gir meg hodepine.

«Dette kommer til å svi, Halle»

Her skal de har skryt for i det minste ha lagt ved et dårlig bilde av Halle Berry, slik at vi slipper å tro det er tidligere landslagskjempe Gunnar Halle det er snakk om.
Men om saken handler om blærekatarr, skattesnusk eller vassing gjennom brennesle, det må du nesten klikke for å finne ut.
Jeg gjorde det ikke.

«Vet du hvorfor han nyter frukten?»

En søt liten guttepjokk spiser en stor og fristende skive vannmelon.
Jeg tenker det er mange gode grunner til at han nyter den, men hovedsakelig vil jeg nok tippe at det er fordi den smaker godt.
Vant jeg noe nå? Var det en konkurranse? Men jeg vet jo svaret, kom igjen da! Gi meg noe!!

«Han overtar dette sykkelrittet»

Denne er jo nesten bare kostelig. Jeg forlanger at neste utgave av den norske rettskrivingsordboka har denne setningen som en illustrasjon av ordet «vagt».
Men hei, de holdt seg i det minste borte fra å stille et spørsmål om ikke leseren kunne gjette hvem som hadde overtatt et sykkelritt.

«Slik tok Rihanna toppløs-hevn»

Denne er et veldig godt eksempel på en erfaring man har gjort seg i nettaviser.
Pupper selger, end of story. Alle liker pupper, og alle vil se dem.
Kan du slenge på en kjendispupp som faktisk tar hevn i tillegg??

Len deg tilbake, og slapp av med vissheten om at du har gjort ditt for at journalist-yrket har tatt enda et skritt mot kanten av stupet.

Dette, folkens, er det som er opphavet til begrepet «klikkhoreri». I likhet med de som tråkker gatelangs, kaster vi alt som finnes av selvrespekt på fjorden for å tjene penger.

For i mediebransjen er det slik at antall klikk er synonymt med høyere annonsepris.

Vi må få folk til å lese det vi skriver. Men da må vi gjøre det gjennom interessante og ikke minst relevante vinklinger.

Ikke gjennom å oppføre oss som mediale luremuser som vifter med titler og overskrifter som kun finner sin falske likemann bak lange løsvipper og inn-opererte saltvannsposer i literklassen.

De som leser kommer til å føle seg like lurt som han som ble med opp på rommet, når de finner ut at saken de trodde var interessant egentlig handlet om noe helt annet enn først forespeilet.

Bonusen får være at risikoen for kjønnssykdommer er betraktelig mindre.

Til og med Hamburg klarte å rydde opp på Reeperbahn, verdens mest legendariske horestrøk.

Tenk om vi kunne klare det samme.

Powered by Labrador CMS