SNART KLART. Vegg i vegg med kaferommet i fjøset på Bjørklund gård er det nå et eget kjøkken med steinovn. Noe av de gamle veggene er beholdt, og Borghild Wingan har fått inn en innredning i litt gammel stil. Benkeplatene er i italiensk stein, slipt på Fauske. Alle foto: Eva S. Winther
SNART KLART. Vegg i vegg med kaferommet i fjøset på Bjørklund gård er det nå et eget kjøkken med steinovn. Noe av de gamle veggene er beholdt, og Borghild Wingan har fått inn en innredning i litt gammel stil. Benkeplatene er i italiensk stein, slipt på Fauske. Alle foto: Eva S. WintherNY INNGANG. Det nye inngangspartiet til fjøset er så godt som ferdig. Det vil gjøre det lettere for også de med rullestol å komme inn, og i tillegg er det laget et toalett i gangen. - Det ble mer arbeid enn jeg hadde trodd, men nå ser jeg en ende på det, sier Borghild.KJØPTE BRUKT. Denne eltemaskinen har hatt en fortid på et sykehus på Vestlandet. Borghild har ikke fått prøvd den ennå, men hvis den virker mener hun at hun har gjort et røverkjøp.

Gårdskafeen tar form

På Bjørklund gård kan Borghild Wingan snart ta i bruk et flunkende nytt kjøkken i fjøset.

Publisert Sist oppdatert

SØRFOLD: Hos bringebær- og grønnsaksbonden ytterst på Strøksnes har gårdskafeen for alvor begynt å ta form.

Selve kaférommet har vært i bruk en stund, men nå er også et flott kjøkken vegg i vegg straks klart til bruk.

Gammel stil

Mannen Anders Wold har gjort en stor innsats både i forhold til planlegging og gjennomføring, så Borghild har ikke stått i det alene.

- Vi har isolert, laget nye vegger og lagt inn vann og strøm, forklarer hun mens hun viser rundt.

På en av veggene har de beholdt den gamle muren, mens de andre har fått nytt panel. Hun har også fått på plass en kjøkkeninnredning i litt gammel stil med meget god benkeplass.

- Den er jeg godt fornøyd med, sier hun.

Flytter produksjonen

Steinovnen i det ene hjørnet på kjøkkenet har hun allerede hatt i bruk og bakt brød i.

- Tidligere har jeg brukt mitt eget kjøkken, men nå skal all produksjon foregå her ute, forklarer Wingan.

I tillegg til at hun selger bær og grønnsaker, lager hun både saft, eddik og sirup av bringebær.

Innspurten igjen

Nå venter hun bare på at elektriker og rørlegger skal gjøre seg ferdig, slik at de kan fortsette med snekringen og finpussen av lokalet.

En lysegrønn gammel utslagsvask som ble funnet på gården skal også monteres på kjøkkenet.

- Vi bruker det vi har her, og så har jeg vært en tur blant annet på bruktbutikken til Tia for å kjøpe flere kopper og fat, forteller hun.

Tungt kjøp

I kjøkkenet står det også en gammel eltemaskin som tidligere har vært i bruk på sykehuset i Haugesund. Borghild kjøpte den brukt, og ble forespeilet at den var omtrent 100 kilo med en bolle som rommet 10-15 liter. I virkeligheten var den rundt 350 kilo, og bollen rommer hele 40 liter.

- Jeg måtte bare le, men vi fikk en kjempejobb med å få fraktet den til gården og ikke minst få den inn her, forteller hun.

Når strømmen blir koblet til, får hun endelig prøvd om den fungerer.

- Hvis den virker, så har jeg gjort et kupp, slår hun fast.

Marked lokalt

I kafeen er det god plass til 25 mennesker, og ved godt vær går det også an å sitte ute.

- Jeg ser for meg at dette kan være et passende lokale for selskaper og vennegjenger, lag og foreninger som er ute på tur. Jeg tror det er et godt marked for å oppleve ting i lokalmiljøet, mener Borghild.

Nylig hadde hun besøk av en gruppe 50-årsjubilanter på gården.

- Jeg har ikke markedsført gårdskafeen ordentlig ennå siden det ikke er helt ferdig, men folk vet tydeligvis om meg, og det er artig, synes hun.

Sen vår

I bakkene rundt gården vokser det jordbær, bringebær og diverse grønnsaker. Foreløpig har museskader og en sen vår lagt en demper på avlingen.

- Men nå blomstrer det enormt. Hvis vi får noen gode sommerdager, så skal dette blir bra, slår bonden fast.

I fjor startet bærplukkingen sent i juli, men i år tror hun ikke det blir før i midten av august. Når det først var tid for innhøsting i fjor, ble det plukket hele 2,5 tonn med bringebær.

Populær selvplukk

Da Borghild inviterte til selvplukk en lørdag i fjor, ble hun overveldet. Rundt 100 personer kom for å plukke, både unge og gamle.

- Folk tar det gjerne som en tur, så da er det kjekt om jeg kan ha kafeen åpen slik at de kan få kjøpt seg noe der, sier hun.

Det blir nok selvplukk i år også, men først må bærene bli modne.

Powered by Labrador CMS