ILLUSTRASJON.
ILLUSTRASJON.

Frifunnet for ruspåvirket kjøring i tingretten, dømt til fengsel i lagmannsretten

En mann i 30-årene fra Indre Salten er fradømt førerretten i fem år, og dømt til 60 dager i fengsel og 30.000 kroner i bot. I tingretten ble han frifunnet.

Publisert Sist oppdatert

Mannen kjørte sommeren 2018 en varebil mens han var påvirket av amfetamin, og de narkotiske
virkestoffene Klonazepam, Metylfendidat, Buprenorfin og Ritalinsyre.

I Salten tingrett ble mannen frifunnet til tross for at rettens leder stemte for domfellelse. Dermed var ikke overraskende at påtalemyndigheten valgte å anke dommen.

Da ankesaken kom opp for Hålogaland lagmannsrett, la aktor ned påstand om fengsel i 75 dager og en bot på 40.000 kroner.

Resept

Den tiltalte hevdet seg uskyldig, og mente det måtte ha vært gjort feil med prøvene hans. Han erkjente å ha brukt heroin-substituttet subutex, som vedkommende har utskrevet fra lege. Men han erkjente ikke å ha brukt de andre stoffene før han kjørte bil denne sommerdagen.

Det var under en kjøretur for å hjelpe en venn som hadde kjørt i grøfta, mannen ble stoppet av politiet og tatt med videre for prøvetaking og undersøkelse av legen. De to skulle slepe den havarerte bilen til vennens hjem, men etter bare noen hundre meter ble de vinket inn.

Mistanke

Politibetjenten som stoppet de to mistenkte begge for å være ruset, og sa i retten at de hadde små pupiller, var litt sløv i talen og "alt gikk litt treigt". Dette mente tiltalte skyldtes at han gikk på subutex.

På politistasjonen undersøkte en lege den tiltalte, og han kom etter flere tester fram til at mannen framstod som "ikke påvirket". Men prøvene som ble tatt over to timer etter kjøreturen, viste at mannen var påvirket på klonazapam, tilsvarende en promille på 1,2.

Tiltalte hevdet i retten at han ikke var ruspåvirket, og viste til legens konklusjon. Retten festet ikke lit til teorien om at prøvene hans kunne vært forvekslet, verken lokalt på politistasjonen, eller på Oslo universitetssykehus - der prøvene ble undersøkt.

Domfelt

Den nå domfelte mannen er domfelt for ruspåvirket kjøring tre ganger tidligere. Første gang på starten av 2000-tallet, og sist for fem-seks år siden.

Tidligere domfellelse er i utgangspunktet en skjerpende omstendighet når retten skal komme fram til straffenivå. Retten mener også at det er skjerpende at den ruspåvirkede kjøring skjedde i et boligfelt på ettermiddagstid.

Likevel idømte retten 15 dager mindre, enn påstanden fra aktor.

Powered by Labrador CMS