SVAR. Fauske kommune har etter noen måneder svart på spørsmål knyttet til industriområdet i Skysselvika, og framtiden til grustaket. Der kommer det fram at de tror grustaket stenges ved nyttår. Foto: Tarjei Abelsen
SVAR. Fauske kommune har etter noen måneder svart på spørsmål knyttet til industriområdet i Skysselvika, og framtiden til grustaket. Der kommer det fram at de tror grustaket stenges ved nyttår.

Forventer at grustak blir stengt fra årsskiftet

(FAUSKE) Fauske kommune forventer at grustaket i Skysselvika planeres og såes i slik reguleringsplanen for området forutsetter.

Publisert Sist oppdatert

Saltenposten har siden i sommer forsøkt å få Fauske kommune i tale om deres oppfølging av grustaket i Skysselvika.

Opphør

Nå har kommunen besvart henvendelsen, og det kommer fram at de forventer at grustaket opphører ved årsskiftet.

- Som kjent vil masseuttak opphøre 31. desember 2019. Det er ikke kjent for Fauske kommune om det er søkt ytterligere konsesjon hos Direktorat formineralforvaltning, skriver Rune Reisænen, leder for byggesaksavdelingen i et svar til Saltenposten.

Opprydding

Reisænen opplyser at kommunen skal i gang med en ny plan for Skysselvika, og at man i den sammenheng vil se på en avslutningsplan for grustaket.

- Det er de ulike aktørene som skal rydde opp etter masseuttaket er avsluttet, samt tilsåing og beplantning av skråningene, skriver Reisænen.

Flere naboer har over år klaget på både støy- og støv-plager i forbindelse med driften, og spesielt drift på kveldstid, i helgene og på helligdager har opprørt mange av naboene.

Skal se på støy

I sitt svar påpeker Reisænen at gjeldende reguleringsplan kom etter at virksomheten i området ble startet opp, og at det ikke er satt noen begrensninger for hvilken type indu-
stri som kan være i området.

Han svarer ikke direkte på hva kommunen gjør opp mot klagene som har kommet, men at byggesaksavdelingen har en forståelse av at klagene primært har gått på støy i forbindelse med lossing av båter på nattetid og i helgene.

- Hvilken støygrense som er satt her står det ikke noe om i reguleringsplanen, men dette er noe man skal se på ved revideringen av planen, skriver Reisænen.

Støv

Når det gjelder støvproblemer, ser ikke Reisænen på det som noe komplisert problem, og tar for gitt at aktørene sørger for å begrense problemet.

- Støvproblemer kan man enkelt redusere med vann, og det forutsettes at det gjøres, skriver Reisænen.

Aktørene i området har tidligere uttalt til Saltenposten, at de har forsøkt å komme naboene i møte med tiltak.

Fordi Reisænen har svart skriftlig, har det ikke vært mulig for Saltenposten å stille oppfølgingsspørsmål, eller be om utfyllende opplysninger om kommunens oppfølging av virksomhetene i området.

Befaring

Saltenposten er ikke kjent med om Fauske kommune har vært på noen befaring i Skysselvika de siste årene, for å selv å få kjennskap til problemstillingene.

Saltenposten har også spurt rundt kontroll med oppsetting av mindre bygninger, kontainere og lignende, samt mulig forsøpling som Saltenposten har fått reaksjoner på. Det svarer Reisænen på.

- Det du betegner som søppel/skrot, kan for noen ha en verdi. Kommunen har heller ikke befart området for å se hva som er søppel/skrot, dette på grunn av kapasitetsproblemer, skriver Reisænen.

Attraktivt

Framover er det altså planer fra kommunens side, om å lage en ny plan for området.

- I forbindelse med revidering av planen ønsker Fauske kommune å videreutvikle området til et attraktivt industriområde for etablering av ny industri på de arealene som Fauske kommune eier, skriver Reisænen.

Det er flere langvarige og i lokal sammenheng, store arbeidsplasser i området. Reisænen forsikrer at de vil bli tatt hensyn til i den nye planen.

Powered by Labrador CMS