DRUKNET. Den savnede Vidar Solvang er en av sju personer i Nordland som har druknet så langt i år. Foto: Bjørn L. OLsen
DRUKNET. Den savnede Vidar Solvang er en av sju personer i Nordland som har druknet så langt i år.

Flere druknet i Nordland

Så langt i år har sju personer druknet i Nordland.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: En av dem som havnet på den dystre statistikken er Vidar Solvang (43) som ennå ikke er funnet etter en vannskuterulykke på Fauske lørdag 28. juni.

Nordland

Med sju ulykker ligger Nordland på topp i antall drukningsulykker sammen med Hordaland der ni personer har druknet så langt i år.

Norsk Folkehjelp har registrert at 49 personer i hele landet druknet i første halvår i år, noe som er syv flere enn på samme tid i fjor.

Redningsvest

Samtidig viser en undersøkelse foretatt av Ipsos MMI på oppdrag fra Norsk Folkehjelp at 98 prosent mener bruk av redningsvest vil forhindre drukningsulykker.

- Påbud om bruk av vest i fritidsbåt kunne reddet mange liv, sier Ivar Christiansen i Norsk Folkehjelp og er kritisk til at et flertall på Stortinget vil ha påbud kun når barn er om bord i båten.

Undersøkelsen viser at 68 prosent av de spurte mener det bør bli et påbud om bruk av redningsvest uavhengig av om det er barn i båten eller ikke.

Varmen

En årsak til økningen av antall druknede kan være varmen som har lokket flere oppholder seg ved vatn, enten i båt eller at de bader.

President i Norsk Livredningsselskap Gard Aleksander Bjørnstad forteller til NRK at ni av ti drukninger skjer i det stille.

- Det er ofte ingen tegn til skrik eller plasking, man bare synker ned i vannet, forteller han.

Årsaken er at de får vatn i luftveiene og dermed blir rammet av strupelåsning.

Powered by Labrador CMS