ERITREISK DANS. De eritreiske damene storkoste seg på parketten under lørdagens feiring av Eritrea.
ERITREISK DANS. De eritreiske damene storkoste seg på parketten under lørdagens feiring av Eritrea.

Feiret Eriteras nasjonaldag

Under lørdagens nasjonaldag- feiring, var flagg, is og pølser byttet ut med eritreisk dans og eksotisk mat.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Da ble Eritreas nasjonaldag feiret, og eritreerne bydde opp til fest på Hauan grendehus.

På etterskudd

Eritreas nasjonaldag er egentlig 24. mai, men dagen ble feiret fire dager på etterskudd siden mange hadde skole og jobb.

Det ble en suksess for alle de 70 som møtte opp på grendehuset.

Uavhengighet

Feiringen av Eritreas nasjonaldag er et symbol på deres uavhengighet fra Etiopia den 24. mai 1993.

- Etter over 30 år med krig mot Etiopia, klarte vi endelig å bli ett eget land. Det er fortsatt konfrontasjoner mellom Eritrea og Etiopia og mange prøver å flykte, for det er umulig å leve ett godt liv i Eritrea nå. Vi er takknemlige for at vi er her sammen, og i dag skal vi danse, spise og kose oss, sier lederen for dagen Mulugeta Dawit Afewerki

Musikk, dans og mat

Eritreisk musikk, afrikanskdans og eksotisk mat er helt sentralt når eritreerne feirer.

Vi feirer at vi har fått ett eget land, det er viktig for oss å feire Eritrea selv om at vi er i Norge. Når vi feirer nasjonaldag feirer vi sammen med familie og venner, vi spiser god mat og danser hele tiden, sier Afewerki med ett stort smil.

Strålende vær

Solen skinte og gradestokken viste rundt 20 grader da feiringen begynte klokken 16, men til tross for det gode været ble feiringen holdt innendørs.

Jeg forbinder nasjonaldagen med å være sammen med familie og venner, for det er så sjeldent vi klarer å samle alle på en plass. Nasjonaldagen forbinder jeg også med masse god mat og mye dans, bare synd vi skal være inne i hele dag og ikke ute i det fine været, forteller Hanibal Habte (21).

For alle

Nordmenn var også hjertelig velkommen og Fauske kommune var med på å kaste glans over arrangementet, med representant Kristian Bøe Grønseth.

- Jeg flyttet hit for en måned siden. Det første som møtte meg var velkommen til Fauske, og jeg håper dere har fått en like varm velkomst. Jeg ønsker å takke for et nydelig arrangement, vi har lært mye om historien, språkene og maten. Maten var min favoritt, forteller Grønseth til stor latter for de fremmøtte.

Etterpåfest

I Norge er feiringen av nasjonaldagen over når togene har gått og taler er holdt, men eritreerne feirer helt til midnatt.

ANNONSE

- Vi skal fortsette å feire Eritrea, så når gjestene har dratt skal vi fortsette festen med å danse, spise og kose oss, forteller Mulugeta Dawit Afewerki.

Powered by Labrador CMS