OSLOTUR. Denne helgen tar Ketil Bjørnstad med seg skiløperne Max Øren Opheim, Peder Risvoll Godø, Eskil Mordal og Iver Bjørnstad til Ungdommens Holmenkollrenn. Foto: Fauske IL
OSLOTUR. Denne helgen tar Ketil Bjørnstad med seg skiløperne Max Øren Opheim, Peder Risvoll Godø, Eskil Mordal og Iver Bjørnstad til Ungdommens Holmenkollrenn.

Fauskegutter skal gå i Holmenkollen

I Ungdommens Holmenkollrenn i helgen er det fire gutter fra Fauske IL på startstreken.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Max Øren Opheim, Peder Risvoll Godø, Eskil Mordal og Iver Bjørnstad er de fire som representerer Fauske i nasjonalanlegget lørdag og søndag.

De tre første går i G13, Iver i G14.

- Dette har de trent for lenge. Det har gledet seg over et år. Vi begynte å snakke om det i fjorårssesongen, sier sportslig leder og trener i Fauske IL langrenn, Ketil Bjørnstad.

Avlyst i fjor

Ungdommens Holmenkollrenn er for 13- og 14-årsklassene hvert år.

- Vi skulle dit i fjor med en gjeng, men det ble avlyst. For disse blir i år første gangen, og for Iver blir det eneste gangen, sier han videre.

Begge dager skal de gå tre kilometer individuell start. Lørdag er det klassisk og søndag går løpene i fristil.

Stor deltakelse

Arrangementet er stort og det er flere hundre deltakere i hver klasse.

- Det er litt større enn vi er vant med, men vi satser på fine forhold, god stemning og topp innsats, sier Bjørnstad videre.

Han skal selv nedover, og det samme skal løpernes foreldre. De tar fly ned på torsdag, sjekker ut løypene på fredag og satser på en fin opplevelse.

- Det er en veldig fin gjeng, sier Bjørnstad.

Løperne har sine egne mål og forventninger foran helgen i Oslo.

- Gjøre sitt beste

- Det får de ha. Jeg kan bare si at det er en ivrig gjeng som ikke bare kommer på fellestreningene våre, men også legger ned en innsats sjøl. De har lyst til å gjøre det så bra som mulig. For meg som trener er opplevelsen det viktigste og at det kan gi dem enda mer lyst til å fortsette. Hvis alle går opp mot sitt beste så er det kjempebra. De skal konkurrere mot gutter vi ikke vet hvem er og ikke har gått mot før. Det handler om å gjøre sitt beste og da skal vi være fornøyde, sier han videre.

- Det er veldig etterlengtet å få kunne gjøre noe som dette igjen. Fjoråret var vanskelig med alle avlysningene, men jeg er veldig imponert over hvor mye motivasjon de unge løperne klarer å finne, sier Ketil Bjørnstad.

Powered by Labrador CMS