FAUSKEGJENGEN. Halve gjengen fra Fauskebygg som har vært med på jobben i Bodø fra venstre Tore Rørnes, Tommy Odin Johnsen, Ole Bråten, Egil Thiset, Lars Lande, Svein Kristian Hanssen og John-Magne Hansen. Alle foto: Arild Bjørnbakk
FAUSKEGJENGEN. Halve gjengen fra Fauskebygg som har vært med på jobben i Bodø fra venstre Tore Rørnes, Tommy Odin Johnsen, Ole Bråten, Egil Thiset, Lars Lande, Svein Kristian Hanssen og John-Magne Hansen. Alle foto: Arild BjørnbakkRESERVE. For at alt skulle gå raskt hadde Fauskebygg med seg reserverigg som Tore Rørnes og John-Magne Hansen her står ved.

Fauskebygg får skryt

- Vi var litt bekymret for å slippe til et Fauske-firma med dynamitt i Bodø, sa en spøkefull ordfører Ida Pinnerød som skrøt av Fauskebygg AS.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Ordføreren fikk selv være skytebase og trykke på knappen på den siste salven som utgjorde 200 kilo dynamitt og sprengte vekk de siste 2,5 meterne i tunnelen.

Etter planen

Ordfører Ida Pinnerød var skeptisk til å skulle trykke på knappen. Årsaken fortalte hun til Saltenposten etterpå.

- Jeg er litt pysete når det smeller. Liketil på nyttårsaften når rakettene skal opp og det smeller rundt oss vil jeg helst løpe inn, røpte hun.

Men avfyringen gikk etter planen. I går var det gjennomslag på en 700 meter lang sikringstunnel på Stormyra like ved den nye brannstasjonen.

Fornøyd

Etter sprengningen var det smil, latter og «high five», da røyken sivet ut sprengningshullet som planlagt. Mannskapene fikk seg en dram på røysa, eller det vil si de måtte ta den utenfor tunnelen, for det var ikke mulig å komme seg inn der sluttsalva smalt.

- For oss er vi fornøyd med å kunne bruke et lokalt firma, for vi kan kalle Fauskebygg for lokalt. De vant anbudskonkurransen og har gjort en utmerket jobb for oss, sa ordfører Pinnerød.

Overvannstunnel

- Bodøelva er godt kjent her i Bodø, og flere tusen bodøværinger benytter seg aktivt av turområdene rundt. Elvelangs er et nesten eventyrlig naturområde, som det er viktig for oss å bevare, forklarte ordføreren og fortsatte:

- Overvanntunnelen gjør nå at vi kan ta vare på elva på en helt ny måte. Den skaper flomsikring, men også generell sikring mot klimaendringer som kan medføre større mengder nedbør. Det er viktig for oss i Bodø å være forberedt. Det ikke alle vet er at i selve Bodøelva går det sjøørret helt opp til andedammen, fortalte Pinnerød.

Sikringstunnel

Den 700 meter lange tunnelen tilhører et sikringsarbeid mot overflatevann på Stormyra. Den skal også sikre Bodøelva og en eventuell 200-årsbølge. Tunnelen går fra Alberthaugen til Rishaugen og slipper vannet ut i Hangåsvika.

- Jobben er gjort tre-fire uker før tidsplanen, og det er vi selvsagt fornøyd med. I tillegg holder vi oss innenfor budsjettet på et prosjekt med ei ramme på 70 millioner kroner, sa kommunaldirektør Knut Andreas Hernes.

Samarbeid

Han fortalte om et svært godt samarbeid med Fauskebygg.

- Vi har hatt et tett samarbeid med entreprenøren. Med kirkegården som nærmeste nabo et steinkast unna, har vi måttet være sikre på at det ikke smalt ved begravelser, forklarte kommunaldirektøren.

Bra oppdrag

- Dette har vært et bra oppdrag for oss. Vi har brukt 13 mann på denne jobben, forteller Fauskebyggs prosjektleder Tore Rørnes.

Mannskapene til Fauskebygg har gått ei skiftordning hvor de har jobbet ei uke og hatt ei uke fri. Dermed har anlegget gått hele tiden.

- Vi har foretatt to sprengninger på skiftet, hver sprengning er på 4,2 meter hvor vi ladet opp med 400 kilo dynamitt, forklarer Rørnes.

Powered by Labrador CMS