TO GENERASJONER.Frida Nilsen sammen med pappa Jim på Fabmøbler på Handelsparken. Frida skal lede butikken når hun kommer tilbake etter mammapermisjon. Jim driver Fagmøbler i Bodø. Foto: Sylvia Bredal
TO GENERASJONER.Frida Nilsen sammen med pappa Jim på Fabmøbler på Handelsparken. Frida skal lede butikken når hun kommer tilbake etter mammapermisjon. Jim driver Fagmøbler i Bodø.

Far og datter i «samme sofa»

Jim Nilsen synes det er flott at datteren Frida har valgt å følge i hans spor.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: - Hun har det lille ekstra som skal til, og jeg kjenner meg litt igjen i henne, sier pappa Jim.

Han er opptatt med å pakke ut en spise-sittegruppe i fra Aannø. Gruppen er i eik, og den har myke puter å sitte på. Frida er bare 22 år, men hun har fått møbelbransjen inn med teskje, ettersom faren har vært i bransjen i 24 år.

- Pappa er en god læremester, og i tillegg går jeg ledelseskurs og andre kurs gjennom fagmøblerskolen. Disse kommer jeg til å ha med meg babyen på også, ler hun.

Allerede som 14-åring begynte hun som ekstrahjelp i familiebedriften i Bodø, som tidligere lå på City Nord og var under Coop. Men i tenårene tenkte ikke Frida på at det var møbler hun skulle jobbe med.

- Jeg begynte å studere økonomi, men det var ikke som jeg tenkte, forteller hun.

Terminen er ikke så langt unna, mandag 5. desember, og nå er Frida sikker på at hun har havnet på rett hylle. Fagmøbler markerte nyåpning for to uker siden, og man merker med en gang at det har skjedd noe med butikken. Skranken er ny, fargene på veggene, sengeavdelingen er flyttet, og butikken er blitt mer ryddig.

- Det er blitt en ny hverdag å jobbe her, og det er artig at de nye eierne tør å satse, sier butikkmedarbeider Lill Marit Gøransson.

Butikken er blitt mer en møbelbutikk. Før tok lampeavdelingen stor plass, men den er blitt mindre.

- Vi har økt omsetningen på salg av møbler med 25 prosent, og det er møbler vi skal konsentrere oss om.

Det er mange sofaer som er utstilt i butikken, og Frida la fort merke til at handlemønsteret på indre strøk er annerledes enn i byen.

- Kundene her vil ha behagelige sofaer i «safe» farger som grått og beige. I Bodø har det gått mye av retro-sofaene i nordisk stil.

Turkis og blått er trendy farger anno 2016, og de fargene går også igjen på tepper og puter.

Modul-sofaene er kommet for å bli, og kundene kan få tegnet hvilken sofa som passer inn i deres stue.

- Vi har bare en brøkdel av utvalget utstilt, men det er viktig at folk får kjenne på stoffkvalitet og sittekomfort, fortsetter Frida.

- Hva synes du om at dere plutselig

«

mistet

»

konkurrenten i brann?

- Vi synes det er kjempetrist for dem at det brant. Heldigvis har de lager en annen plass og har fått seg et midlertidig kontor, slik at de kan følge opp bestillinger. Forhåpentligvis kommer Fridahl sterkere ut av dette, for nå kan de fornye seg, sier Frida.

Jim Nilsen som har vært i bransjen lenge forteller at møbelprisene har stått stille siden 90-tallet.

- Hvor mange ganger skifter en sofa i løpet av livet?

- De yngre bytter oftere enn de eldre, og går for de rimeligste med tanke om at de kan bytte den ut om noen år. Mens de eldre går mer for kvalitet, svarer Jim og datteren er enig.

Fagmøbler på Fauske har fire årsverk, og de første møtene med Coop om å overta møbelbutikken var allerede våren 2015.

- Det har vært en lang prosess, men den har vært ryddig, smiler Jim Nilsen.

En del av grunnen til at de ville inn i Fauske er nettopp at datteren ønsket å drive innen samme bransje. De er fornøyde med den store plassen de har å boltre seg på.

- Butikken her er mye større enn i Bodø, forteller de.

Powered by Labrador CMS