Fugleinfluensa påvist i Salten:

Fant døde fugler på terrassen i Saltdal

- Det virker veldig rart at de bare skal ha dødd på samme tid.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Torsdag ble det klart at det nå er påvist smitte av fugleinfluensa også i Salten. Til Avisa Nordland bekrefter Hege Osen i Mattilsynet at det er tilfellet.

– Mattilsynet kan bekrefte at det er påvist fugleinfluensa på gråmåker, på Ripnes i Saltstraumen og i Nevelsfjorden på Kjerringøy i Bodø kommune, skriver Osen i en E-post.

Nå spekulerers det i om det også kan være smitte i Indre Salten.

Midt i Rognan sentrum fant Lill Grethe Furumo to døde troster torsdag morgen.

- De lå på en måte som ikke skulle tilsi at de hadde fløyet i et vindu, eller noe sånt. Det virker bare veldig rart at de lå sånn side om side på terrassen, sier hun til Saltenposten.

De siste ukene har det blitt funnet store mengder døde villfugler langs Finnmarkskysten. Mattilsynet kaller utbruddet av fugleinfluensa alvorlig.

– Utbruddene vi ser ulike steder i Finnmark i år, er større enn vi har sett tidligere. Massedød i tilknytning til fuglefjell har også blitt sett andre steder i Europa de siste årene. Dette er alvorlig, ikke minst for de mest sårbare artene våre, som for eksempel krykkje, uttalte Ingunn Midttun Godal, administrerende direktør i Mattilsynet i en pressemelding onsdag.

Om det er fugleinfluensa som er grunnen til at fuglene som Furumo fant på terrassen er døde, er vanskelig å si.

Saltenposten har bedt Mattilsynet om å se på videoen og komme med en kommentar.

- Vi har fått fagpersoner til å se på saken, men det er vanskelig for oss å se basert på videoen om det er fugleinfluensa og det blir derfor vanskelig å kommentere, sier Synne Wille Mjølnerød, Fungerende pressevakt i Mattilsynet.

Powered by Labrador CMS