RENE SLEKTSTREFFET. Familiemedlemmene er store fans av Kurt Edvin Blix Hansen. (F.v.) Onkel Odd Myrvold, søskenbarn Edel Vangen, Kirsten Elisabeth Johansen, Geir Vangen og søskenbarn Jann Laurits Johansen. Foto: Victoria Finstad
RENE SLEKTSTREFFET. Familiemedlemmene er store fans av Kurt Edvin Blix Hansen. (F.v.) Onkel Odd Myrvold, søskenbarn Edel Vangen, Kirsten Elisabeth Johansen, Geir Vangen og søskenbarn Jann Laurits Johansen.

Familien er den største fansen

Da Kurt Edvin Blix Hansens utstilling åpnet i Galleri Låven i Bodø, stilte familie fra nært og fjernt opp for å kjøpe boka og beundre verkene.

Publisert Sist oppdatert

BEIARN/BODØ: Onsdag kveld åpnet Beiarn-kunstneren Kurt Edvin Blix Hansen sin polare utstilling i Bodø. Galleri Låvens vegger er nå dekket av malerier i alle havets farger.

Trangt og koselig

Blant penselstrøkene kan man finne igjen seil og is. Det er ingen tvil om hva den røde tråden i kunstverkene er.

- Det er lite, men jeg måtte bare presse inn noen bilder her. Det er jo artig likevel og rommet så litt større ut når bildene kom på veggene, smiler kunstneren på åpningen.

Langveis fra

Ute i sola, med boka «Frostbrann» i hendene, står familiemedlemmer sammen og prater om utstillingen. Onkel Odd Myrvold har reist hele veien fra Vikersund for å overvære åpningen og støtte sin nevø.

- Det var jo derfor jeg kom hit, ler han.

Saken fortsetter under bildet:

Familiemedlemmene står i ring om kunstner Kurt Edvin Blix Hansen. Fra venstre ser vi Geir Vangen, Odd Myrvold, Kurt Edvin Blix Hansen, Jann Laurits Johansen og Edel Vangen. Foto: Victoria Finstad
Familiemedlemmene står i ring om kunstner Kurt Edvin Blix Hansen. Fra venstre ser vi Geir Vangen, Odd Myrvold, Kurt Edvin Blix Hansen, Jann Laurits Johansen og Edel Vangen.

Varme ord

Søskenbarnet Edel Vangen har også tatt turen, sammen med sin ektemann, Geir Vangen. Hun og de andre har mange gode ord å si om kunstneren.

- Vi hadde ikke kommet hit hvis vi ikke hadde likt ham. Han er en varm, fin person og veldig serviceinnstilt. Han tok onkel med på en båttur og viste ham rundt. Han har et veldig godt smil, forteller hun.

Stort og blått

Hun har ingen store malerier laget av sitt søskenbarn, men hun har noen små. Men i den nyeste utstillingen har hun helt klart en favoritt.

- Den store seilskuta der inne, den var helt fantastisk, sier hun ydmykt.

Det aller største bildet i utstillingen avbilder en stor seilskute. Bildet når fra tak til gulv i det lille galleriet.

- Det ville havet mot rolige fjell. Det er vakkert, legger Kirsten Elisabeth Johansen til.

Gode minner

Hun er gift med et annet søskenbarn av kunstneren, Jann Laurits Johansen. Han har mange morsomme historier sammen med Kurt Edvin, både fra barndommen og voksenlivet.

- Han fór jo over alt. Man visste aldri hvor han fór hen, humrer Johansen.

De andre familiemedlemmene begynner å prate om en utstilling i Harstad, hvor Kurt Edvin hadde lagt store steiner i formasjon. Disse steinene tok han med seg hjem igjen til Beiarn og nå er det samme kunstverket plassert i nærheten av Moldjord.

- At han orka å flytte stein til Moldjord, ler Johansen.

Morsomme stunder

Hans aller morsomste minne med Kurt Edvin, er en hagefest for noen år siden. Da samlet de seg hjemme hos kunstneren.

- Vi satt i en lavvo i Tvervik. Det var veldig artig, mye latter. Og så hadde vi et bål inni. Og så ble lavvoen så full av røyk, så da måtte alle sammen krype ut derfra, ler han.

- Det morsomste jeg husker er en gang jeg var der på besøk. Da begynte de å skyte med en potetkanon. De skjøt på en dør på et uthus. Den holdt stand, humrer onkel Myrvold.

Gamle venner

Flere kjente fjes dukker også opp på åpningsdagen. Deriblant kunstneren Are Andreassen, som har kjent Blix Hansen i 40 år.

- Vi er gamle venner og gamle kolleger. Vi hadde et atelier sammen i Trondheim, forklarer Andreassen.

Han er svært begeistret over utstillingen og kunstlivet generelt.

- Det morsomme med kunst er at du ikke vet noen ting. Det eneste du vet er at det er masse du ikke vet, ler han.

Hjemme hos folk

Fauske-politiker Kjetil Sørbotten dukker også opp i Bodø og på Låven Galleri for å få med seg den polare utstillingen. Han sikrer seg biografien, som er bakgrunnen for utstillingen.

Inni boken finner han et bilde av maleriet han har hengende hjemme hos seg selv.

- Vi har to malerier og tre trykk. Jeg kjenner Kurt godt, vi har vært venner i mange, mange år, smiler Sørbotten.

VENN AV KUNSTNEREN. Kjetil Sørbotten har bladd opp i boka Frostbrann for å finne dette maleriet, som er avbildet inni. Det er nemlig akkurat det maleriet han har hengene hjemme. Foto: Victoria Finstad
VENN AV KUNSTNEREN. Kjetil Sørbotten har bladd opp i boka Frostbrann for å finne dette maleriet, som er avbildet inni. Det er nemlig akkurat det maleriet han har hengene hjemme.
Powered by Labrador CMS