ET MOTTAK. Brygga hotell skal huse flyktninger på Fauske, i tillegg til Seljestua og Sulitjelma hotell. Til sammen er det snakk om godt over 400 flyktninger. Foto: Maria Trondsen
ET MOTTAK. Brygga hotell skal huse flyktninger på Fauske, i tillegg til Seljestua og Sulitjelma hotell. Til sammen er det snakk om godt over 400 flyktninger.

Er bekymret over antallet flyktninger som kommer

Det er bekymring på flere nivåer i kommunen om de har nok kapasitet i sitt apparat til å ta imot over 400 flyktninger til Fauske.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Det er allrede etablert et mottak for enslige mindreårige i Røvika med 40 plasser, men etter at UDI har gitt Fauske beskjed om at det er to anbydere som har fått igjennom sine mottak, vil det bli langt flere i løpet av kort tid.

De to er Corvita care med 185 plasser i Sulitjelma, og Mottaksdrift Nor som har til sammen 250 plasser i Fauske sentrum.

Det er Sulitjelma hotell og Brygga hotell, i tillegg til Seljestua i sentrum, som skal ta imot flyktningene som vil ankomme i løpet av august.

Veldig mange

Det innebærer at kommunen i løpet av svært kort tid vil få økt innbyggertallet med over fem prosent. Det er et tall som ikke nødvendigvis alle tjenestetilbudene i Fauske er forberedt på.

Til NRK sier ordfører Marlen Rendall Berg og ordførerkandidat Nils-Christian Steinbakk i Arbeiderparitet at de har spørsmål om hvordan dette skal gjennomføres så smidig som mulig.

– Vi er usikre på hvordan dette vil belaste den kommunale økonomien. En økning i folketallet på 5 prosent er betydelig og vil utfordre vårt hjelpeapparat. I tillegg er det en utfordring å skaffe nødvendig kompetanse, sier hun

Steinbakk deler skepsisen, og er også spent på hvordan dette skal gå.

– Vi klarer ikke i dag å gi våre innbyggere lovpålagte tjenester. Hvordan vi skal løse dette vet jeg ikke, sier han til Avisa Nordland, som omtalte saken først.

Ba om mindre

Kommunestyret har vedtatt å ta 40 flykninger til Fauske, men det var mot kommunedirektørens ønsker. Hun mente det var nok med 10. Men nå er altså fasiten at det opprinnelige tallet kan ganges med ti.

Det vil by på knallharde tider i et kommunalt tjenestetilbud som allerede har gjennomført massive kutt.

Likevel, til NRK sier Rendall Berg og Steinbakk at Fauske skal gjøre det de kan.

– Jeg er opptatt av at vi skal bidra til å gjøre vårt for mennesker i en vanskelig situasjon, sier Steinbakk.

– Vi trenger flere folk. Disse kan være en ressurs, hvis vi bare klarer å ta dem imot på en god måte. Vår bekymring er om vi klarer å gi dem det de har behov for, sier Rendall Berg til NRK.

Powered by Labrador CMS